Προμηθέας – Περιστέρι 67-61: Τα highlights της ιστορικής πρόκρισης των Πατρινών! (videos)

2020-02-12T18:14:07+00:00 2020-02-12T18:18:01+00:00.

12/Feb/20 18:14

Ο Προμηθέας Πάτρας κέρδισε στην έδρα του το Περιστέρι με 67-61 και πανηγύρισε μία ιστορική πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας (16/2).

Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι με αργό ρυθμό όπου πρωταγωνίστησαν οι δύο άμυνες, η ομάδα του Μάκη Γιατρά παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο δεχόμενη μόλις 14 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο να πανηγυρίσει την νίκη με 67-61 και την πρώτη πρόκριση της ιστορίας της σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδας.

Για τους νικητές κορυφαίοι ήταν ο εκπληκτικός Μαυροκεφαλίδης με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 12 κερδισμένα φάουλ σε 25 λεπτά (!) συμμετοχής και ο Κατσίβελης με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από την πλευρά του Περιστερίου προσπάθησαν ο Μορέιρα με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Χάτσερ με 13 πόντους και 2 ασίστ.

Δείτε τις καλύτερες στιγμές του ημιτελικού και το standing ovation του κόσμου στους παίκτες του Προμηθέα: