Διαγόρας – ΑΕΚ 71-89: Έκανε το χρέος της και πάει τελικό! (videos)

2020-02-12T20:48:47+00:00 2020-02-12T21:42:19+00:00.

12/Feb/20 20:48

maciulis_diagoras_aek

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη απέναντι στον Διαγόρα Δρυοπιδέων και επικράτησε με 89-71, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό, εκεί που περιμένει ήδη ο Προμηθέας.

Μόνο για 18΄ λεπτά μπόρεσε να αντισταθεί στην ΑΕΚ ο Διαγόρας, με την Ένωση να παίρνει τη νίκη μέσα στο Αιγάλεω και να προκρίνεται στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Η Ένωση θα βρει εκεί τον Προμηθέα, ο οποίος επικράτησε νωρίτερα του Περιστερίου και πέρασε και εκείνος στον τελικό.

Ο Διαγόρας πάλεψε, όμως η διαφορά ποιότητας ήταν μεγάλη, με την ΑΕΚ να φτάνει έτσι εύκολα στη νίκη, έχοντας κορυφαίους τους Ματσιούλις και Ρογκαβόπουλο.

Θυμίζουμε πως ο μεγάλος τελικός ανάμεσα σε ΑΕΚ και Προμηθέα θα διεξαχθεί την Κυριακή (16/2) στο Ηράκλειο στις 17:00.

Η Εξέλιξη:

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο από την αρχή, όμως ο Βαγγέλης Καράμπουλας δεν επέτρεψε στην Ένωση να ξεφύγει. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 13-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια διαφορετική διαδικασία. Η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά με 16-25 (12’), όμως ο Διαγόρας σε εκείνο το σημείο βρήκε μεγάλα σουτ, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ΑΕΚ και έφτασε το παιχνίδι στην ισοπαλία (28-28, 18’). Η είσοδος του Ρογκαβόπουλου και η παρουσία του Ματσιούλις ήταν κομβικές σε εκείνο το σημείο για την ΑΕΚ, η οποία πάτησε γκάζι και έτρεξε ένα σερί 11-0, με το ημίχρονο να κλείνει τελικά στο 30-41.

Η ΑΕΚ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να καθαρίσει το ματς και έφτασε πολύ γρήγορα στο +21 (34-55, 24’) και το +22 (37-59, 25’). Η εικόνα δεν άλλαξε σε όλο το υπόλοιπο δεκάλεπτο, με το σκορ να φτάνει στο 43-70.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τα πάντα να έχουν κριθεί. Η ΑΕΚ κατέβασε ταχύτητα και έτσι οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν, με το τελικό σκορ να είναι 71-89.

Παίκτης κλειδί:

Ο Γιόνας Ματσιούλις έδειξε την ποιότητά του, όντας καθοριστικός στη νίκη της ομάδας του επί του Διαγόρα. Ο Λιθουανός τελείωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους και 8 ριμπάουντς. Εκτός του Ματσιούλις, σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με 14 πόντους και μερικά μεγάλα τρίποντα. Από την άλλη ο Βαγγέλης Καράμπουλας έδειξε πως αποτελεί έναν από τους κορυφαίους σκόρερς των ελληνικών γηπέδων, τελειώνοντας το ματς με 22 πόντους.

Πού κρίθηκε:

Η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανής σε όλη την διάρκεια του αγώνα, όμως ο Διαγόρας στο δεύτερο δεκάλεπτο αντέδρασε και έκανε το 28-28. Σε εκείνο το σημείο ένα σερί 11-0 της ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά, θέτοντας τις βάσεις για την εύκολη νίκη.

Δεκάλεπτα: 13-18, 30-41, 43-70, 71-89