Προμηθέας – ΑΕΚ 57-61: Κυπελλούχος η Βασίλισσα στη μάχη της Κρήτης! (videos)

2020-02-16T18:05:05+00:00 2020-02-16T20:41:40+00:00.

16/Feb/20 18:05

Η ΑΕΚ επικράτησε στις λεπτομέρειες κόντρα στον Προμηθέα στη μεγάλη μάχη του τελικού Κυπέλλου (57-61) και πανηγυρίζει τον πέμπτο τίτλο της ιστορίας της! Κορυφαίος ο Ρέι, καθοριστικός και ο αειθαλής Ζήσης!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πανηγυρίζει ξανά το Κύπελλο Ελλάδας έπειτα από δύο χρόνια και για πέμτπη φορά στην ιστορία της, αφού υπέταξε τον απίστευτα μαχητικό Προμηθέα στον 45ο τελικό στα Δύο Αοράκια του Ηρακλείου!

Η μάχη που έγινε ήταν μεγάλη και είχε θριαμβεύτρια την ΑΕΚ, που ανέβηκε στο… θρόνο του δεύτερου τη τάξει θεσμού, λυγίζοντας στις λεπτομέρειες την ομάδα του Μάκη Γιατρά, η οποία στον πρώτο τελικό Κυπέλλου της ιστορίας της πάλεψε ως το τέλος με τον συγκλονιστικό Κασελάκη, αλλά η “Ένωση” είχε τον μεγάλο Ρέι (16π.), με το Ζήση να είναι επίσης παρών στις μεγάλες στιγμές (11π.)!

Εξέλιξη αγώνα

Η δύναμη και η νευρικότητα κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, με τον Προμηθέα να πατά καλύτερα στα πρώτα λεπτά (5-0, 2:30’’).

Η ΑΕΚ από την πλευρά της βρήκε λύση στο σκοράρισμα δίνοντας την μπάλα χαμηλά στον Γιάνκοβιτς και με τον Ματσιούλις βρήκε μια σταθερά, ώστε να ανατρέψει το 12-6 των Πατρινών (7’) για το 13-12 (10’).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι αλλαγές ευνόησαν την “Ένωση” λόγω του βάθους πάγκου, με Γιαννόπουλο και Τολιόπουλο να οδηγούν για σερί 10-0 και +8 (16-24, 14:30’’), σε ένα παιχνίδι που είχε αργό ρυθμό, λίγες κατοχές και κακά ποσοστά ακόμα και στις βολές.

Ο Χολ βρήκε χώρο δράσης όμως και κατάφερε να κόψει τη διαφορά ως την ανάπαυλα (26-29, 20’), με την ΑΕΚ να έχει τον πρώτο λόγο στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η άμυνα της ομάδας του Παπαθεοδώρου ανάγκασε τον Προμηθέα σε επιλογές με κακές προϋποθέσεις και στην άλλη άκρη ο Σλότερ πήρε τις τελικές πάσες ώστε να εκτελέσει και να διαμορφώσει το μεγαλύτερο προβάδισμα της ομάδας του (33-41, 28’), με τον Λίποβι να δίνει ανάσα με πολύ δύσκολο τρίποντο στον Προμηθέα (38-43, 30’)!

Το πάνω χέρι παρέμενε στην ΑΕΚ χάρη στα δύο σερί τρίποντα του Ζήση (43-51, 35’), αλλά ο Μπαμπ και κυρίως ο συγκλονιστικός Κασελάκης κράτησαν ζωντανούς τους Πατρινούς, που δεν έβρισκαν καλά σουτ, αλλά έφτασαν το ματς στην ισοπαλία (51-51, 37’)!

Ο Ρέι έδωσε μεγάλη ανάσα στην ΑΕΚ με τρίποντο (51-54) και λέι απ (53-56, 38:30’’), αλλά ο Κασελάκης κράτησε τον Προμηθέα (55-56). Ο Τσάλμερς με λέι απ έκανε το 55-58 και ο Χολ με 2/2 βολές επανέφερε τη διαφορά στον πόντο (57-58), ωστόσο ο Σλότερ πήρε το πολύ κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ μετά το άστοχο σουτ του Ζήση και ο Ρέι με 2/2 βολές έδωσε +3 στην ομάδα του (57-60, -9’’).

Οι παίκτες του Γιατρά προσπάθησαν να βρουν τρίποντο πριν γίνει φάουλ, αλλά ο Κασελάκης δεν μπόρεσε να βρει στόχο και η μία βολή του Γιαννόπουλου έβαλε τη σφραγίδα για το 5ο τρόπαιο Κυπέλλου Ελλάδας στην ιστορία της ΑΕΚ, ξανά στο Ηράκλειο, όπως και το 2018!

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Κέντρικ Ρέι έκανε τη διαφορά για την ΑΕΚ (16π.), όντας πρώτος σκόρερ της ομάδας του και του τελικού, με το Νίκο Ζήση να προσθέτει 11π. και τους… τόνους εμπειρίας του στα κρίσιμα σημεία. Από πλευράς Προμηθέα, ο Κασελάκης (15π.) έκανε συγκλονιστική προσπάθεια και λίγο έλειψε να οδηγήσει την ομάδα του στο τρόπαιο.

Που κρίθηκε

Το σκορ πήγε πολύ χαμηλά, σε έναν τελικό όπου οι άμυνες ήταν σε πρωταγωνιστικό ρόλο (12-11 ασίστ-λάθη για τον Προμηθέα, 15-14 για την ΑΕΚ αντίστοιχα και κακά ποσοστά στα σουτ). Οι άστοχες βολές έπαιξαν ρόλο ειδικά για τον Προμηθέα (13/25), που κατάφερε να επιστρέψει από το σταθερό προβάδισμα της ΑΕΚ που έφτασε και το +8 (από το 43-51 στο 51-51), αλλά ο Ρέι και οι λεπτομέρειες έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Δεκάλεπτα: 13-12, 26-29, 38-43, 57-61.

Διαιτητές: Σχινάς, Αναστόπουλος, Καρακατσούνης