Παγκόσμιο Εφήβων: Ελλάδα 83-55 Κορέα

2015-06-27T21:20:24+00:00 2015-06-28T17:17:07+00:00.

27/Jun/15 21:20

Η Ελλάδα επιβλήθηκε επί της Κορέας με 55-83 στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων της Κρήτης.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η Ελλάδα τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων στην Κρήτη, αφού επιβλήθηκε της Κορέας με 55-83,στο πλαίσιο της πρώτης ημέρας του Δ Ομίλου. Παρά την απουσία του τραυματία Βασίλη Χαραλαμπόπουλου, οι Έλληνες δεν δυσκολεύτηκαν, καθώς συγκεντρώθηκαν στο δεύτερο μισό του ματς και έφτασαν τελικά σε μια άνετη επικράτηση. Πρώτος σκόρερ για την Εθνικής μας ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης με 16 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Η Ελλάδα μπορεί να έφτασε πρώτη στο καλάθι, ωστόσο η Κορέα δεν την άφησε να απομακρυνθεί πολύ. Στα 5’55”, μάλιστα, οι τυπικά γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 7-6, με το περιφερειακό τους παιχνίδι να πετυχαίνει ως ένα βαθμό. Ο ομοσπονδιακός μας προπονητής, Ηλίας Παπαθεοδώρου, ζήτησε περισσότερη πίεση, πράγμα που είδαμε στα επόμενα λεπτά, με την Ελλάδα να κάνει ένα μικρό σερί 5-0. Ωστόσο, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 16-19, μετά από τρίποντο του Γιου.
Μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου, οι διεθνείς μας άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό. Στα 3′ πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Δημήτρης Σταμάτης ευστόχησε σε τρίποντο και έφτασε τη διαφορά στο +9 (23-34) για πρώτη φορά στο παιχνίδι, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έκανε το 23-36 με 3/3 βολές. Παρόλα αυτά, με τρίποντο από τον Σονγκ και λέι απ αιφνιδιασμού από τον Γεόν, το ημίχρονο έκλεισε με 28-36.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Κορέα συνέχισε να ευστοχεί στα τρίποντα, αλλά η ελληνική αποστολή δεν πτοήθηκε. Με τον Ντόρσεϊ να δίνει πολύ ενέργεια και τον Γιώργο Παπαγιάννη να ανεβάζει στροφές, η Ελλάδα άρχισε να οικοδομεί μια σημαντική διαφορά και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 41-56. Τα τελευταία δέκα λεπτά ανήκαν εξ ολοκλήρου στους Έλληνες, με τους Τσαλμπούρη και Κώττα να παίρνουν τα ινία στο σκοράρισμα. Με 20” να απομένουν, ο Κώττας με καλάθι και φάουλ δημιούργησε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς και το τελικό 55-83.

Φύλλο αγώνα:

Διαιτητές: Ομπράντοβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Παστούσιακ (Πολωνία), Ρομάνο (Ισραήλ)
Δεκάλεπτα: 16-19, 28-36, 41-56, 55-83
Κορέα (Κιμ): Κουόν, Μπιεόν 4, Γιου 6, Ζανγκ, Γιαννκγ,Γεόν 20, Παρκ 5, Σονγκ 16, Κιμ, Γιανγκ Χ, Κιμ 2,Λι 2
Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος, Λούντζης 5, Κώττας 10, Ντόρσεϊ 11, Μήτογλου 12, Μουράτος 4, Σκουλίδας 4, Τσαλμπούρης 12(5α), Μπιλλής 4, Σταμάτης 5, Παπαγιάννης 16 (8/82π,16ρ, 5κ)