Παγκόσμιο Εφήβων: Νίκη-πρωτιά για την Ελλάδα

2015-06-30T21:51:27+00:00 2015-07-01T10:49:49+00:00.

30/Jun/15 21:51

Η Ελλάδα δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά επικράτησε 69-60 της Σερβίας, κατακτώντας την πρώτη θέση του Δ Ομίλου.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Η Ελλάδα μπορεί να δυσκολεύτηκε για κάτι περισσότερο από 30 λεπτά, ωστόσο, στο τέλος συγκεντρώθηκε και πήρε μια σπουδαία νίκη επί της Σερβίας με 69-60. Παράλληλα, κατέκτησε αήττητη την πρώτη θέση στον Δ Όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων της Κρήτης, γεγονός που φέρνει μπροστά της στα νοκ άουτ της Β’ φάσης αύριο (1/7, 20.30) την Τυνησία.

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής μας ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος με 11 πόντους, 1 ριμπαουντ, 4 ασσίστ και 1 κλέψιμο, ενώ καταλύτης στην τέταρτη περίοδο στάθηκε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, που ολοκλήρωσε το ματς με 10 πόντους, 6 ριμπαουντ και 5 κλεψίματα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ. Τα χαμένα ριμπάουντ και οι κακές επιθέσεις από την περιφέρεια στέρησαν στην Ελλάδα την δυνατότητα να πάρει μια διαφορά στα πρώτα λεπτά. Με τους Παπαγιάννη και Σκουλίδα κατάφερε να κάνει το +5 (14-9) στα μισά της πρώτης περιόδου, χωρίς, όμως, διάρκεια, αφού οι Σέρβοι έφτασαν σε ένα σερί 15-1. Στα 6’13” πριν το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Κώττας σκόραρε μετά από αρκετή ώρα ξανά για τους οικοδεσπότες. Στη συνέχεια, ο Τολιόπουλος έδωσε ουσιαστικές λύσεις στην επίθεση, με 8 προσωπικούς πόντους, ενώ ο Λούντζης έκανε πολύ καλή δουλειά στην άμυνα, με την Ελλάδα να περνάει και πάλι μπροστά με 30-29. Ωστόσο, ένα νέο επιθετικό μπλακ άουτ στα τελευταία δύο λεπτά, έκανε τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να έπονται στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου (33-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τόσο η Ελλάδα, όσο και η Σερβία περιορίστηκαν πολύ στο σκοράρισμα. Η μάχη, βέβαια, συνεχίστηκε και η Σερβία προηγήθηκε με έξι πόντους (35-41 στο 22’25” και 39-45 στο 26′), πριν η ελληνική ομάδα ισοφαρίσει 45-45 (27’35”) με τον Σταμάτη. Μέχρι στιγμής οι ελεύθερες βολές, αλλά και τα ριμπάουντ συνέχιζαν να αποτελούν ίσως το μεγαλύτερο “πονοκέφαλο” για τον Έλληνα ομοσπονδιακό προπονητή. Τα πράγματα άλλαξαν στην τέταρτη περίοδο με τους Έλληνες να μπαίνουν πεισμωμένοι στο παρκέ και να πιέζουν ακόμη περισσότερο στην άμυνα. Οι Σκουλίδας και Μήτογλου έκαναν ένα σερί 6-0, με τον Ντόρσεϊ να παίρνει τη σκυτάλη και να προσφέρει ουσία, αλλά και θέαμα στα “Δύο Αοράκια”. Δύο λάθη της ελληνικής ομάδας έδωσαν το δικαίωμα στους Σέρβους να μειώσουν γρήγορα στους έξι πόντους (62-56). Παρόλα αυτά, οι Μήτογλου και Ντόρσεϊ δεν επέτρεψαν να απειληθεί η Ελλάδα και έδωσαν την χαριστική βολή, φτάνοντας στο τελικό 69-60.