2015-07-03T22:43:11+00:00 2015-07-03T22:43:11+00:00.

03/Jul/15 22:43

Όλα τα αποτελέσματα και το αυριανό πρόγραμμα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Κρήτης.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Η Ελλάδα επιβλήθηκε παλικαρίσια της Ισπανίας με 70-59 και πήρε την πρόκριση στα Ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων της Κρήτης, όπου θα αντιμετωπίσει το μεγάλο φαβορί, τις ΗΠΑ.
Οι Αμερικάνοι επιβλήθηκαν με άνεση της Ιταλίας με 86-65 στο κλειστό γυμναστήριο του Ηρακλείου. Στην πρώτη περίοδο, η Ιταλία αιφνιδίασε τους Αμερικανούς, με τον Λουπουσόρ να πετυχαίνει δέκα πόντους (9-14). Ωστόσο, σταδιακά χάρη στην πίεσή τους σε όλο το γήπεδο πήραν τον έλεγχο, φτάνοντας στο +11 (31-20) στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου και στο +20 (53-33) λίγο πριν το ημίχρονο. Οι παίκτες του Σον Μίλερ επέστρεψαν χαλαροί από τα αποδυτήρια και τα λάθη τους επέτρεψαν στους Ιταλούς να μειώσουν στους δώδεκα (63-51). Παρόλα αυτά, οι ΗΠΑ απάντησαν με ένα σερί 6-0 κι αποκατέστησαν γρήγορα τη διαφορά κάνοντας και οικονομία δυνάμεων για τον Ημιτελικό.
Στον άλλο Ημιτελικό, η Κροατία θα αντιμετωπίσει την Τουρκία. Οι Τούρκοι πήραν πρώτοι το εισιτήριο για τους “4” του Παγκοσμίου, καθώς επιβλήθηκαν της Αυστραλίας με 81-70. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, η Τουρκία με τους Ουγκουρλού και Γκιουβέν πρωταγωνιστές ξέφυγε χάρη σε ένα σερί 8-0 (29-22). Οι μαχητικοί Αυστραλοί, ωστόσο, παρά τον τραυματισμό του Γουίλσον κατάφεραν αντεπιτεθούν και να κλείσουν προπορευόμενοι το ημίχρονο (31-32). Η ομάδα του Άνταμ Καπόρν δεν έμεινε εκεί και με τους Γκακ και ΜακΝτάουελ-Γουάιτ έκανε ένα 11-0 που την έφερε στο +9 (34-43) στα μισά της τρίτης περιόδου. Τα μακρινά σουτ του Κορκμάζ επέτρεψαν στην Τουρκία να ανατρέψει την κατάσταση και με ένα επί μέρους σκορ 21-2 να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 55-45 και να μην απειληθεί καθόλου στο υπόλοιπο του αγώνα.
Απ’την άλλη, οι Κροάτες νίκησαν με 84-71 τον Καναδά, με τον πανύψηλο Ζούμπατς, να πετυχαίνει 17 πόντους στο πρώτο μέρος και να θέτει τα θεμέλια της νίκης από νωρίς. Οι Ευρωπαίοι ξέφυγαν στη δεύτερη περίοδο με δέκα πόντους (46-36), με τον Καναδά να περνά στην αντεπίθεση. Ηγούμενος από τον Μπρουκς, στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου, πλησίασε στους τρεις (55-52) και στις αρχές του τέταρτου στους δύο πόντους (61-59). Ο ηγέτης της ομάδας του Ρόι Ράνα αποβλήθηκε με πέντε φάουλ, έξι λεπτά πριν το τέλος και η Κροατία «καθάρισε» το ματς όταν στα δύο λεπτά για τη λήξη ξέφυγε με 78-69.