Ευρωπαϊκό U20: Νίκησε και ελπίζει η Ελλάδα!

2015-07-08T23:55:17+00:00 2015-07-08T23:55:17+00:00.

08/Jul/15 23:55

Την πρώτη της νίκη πήρε η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών, επικρατώντας της Βουλγαρίας με 60-51.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Την πρώτη νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών του Λινιάνο της Ιταλίας πήρε η Ελλάδα, επικρατώντας της Βουλγαρίας με 60-51. Κορυφαίος για την Εθνική μας ήταν ο Μιχάλης Λιάπης με 19 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Η Ελλάδα μπήκε με ενέργεια στα πρώτα λεπτά, κάνοντας ένα σερί 6-0. Ωστόσο, οι Βούλγαροι με δύο συνεχόμενα τρίποντα ισοφάρισαν εύκολα. Με τον… διαγωνισμό τριπόντων να συνεχίζεται και για τα επόμενα λεπτά, η πρώτη περίοδος έκλεισε με 16-13 με τους διεθνείς μας να προηγούνται. Με δύο εύστοχα σουτ απ’την γραμμή των 6,75 από τους Πουλιανίτη και Χριστοδούλου ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας τη διαφορά στο +7 (21-14). Οι γείτονές μας, όμως, κατάφεραν και πάλι να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με ένα δικό τους σερί. Με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα απ’τον Χριστοδούλου άρχισε η νέα αντεπίθεση της Ελλάδας, που προηγήθηκε ξανά με +7 (28-21), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 28-23.
Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι Έλληνες βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +9 (35-26) με καλάθι του Κώττα, δεν κατάφεραν όμως να διατηρήσουν τη διαφορά αυτή για πολύ. Οι Βούλγαροι αντεπιτέθηκαν εκ νέου και εκμεταλλευόμενοι τα αμυντικά κενά της Εθνικής, μείωσαν στους 3 (36-33, 25’30”). Με τον Λιάπη να οδηγεί επιθετικά την Ελλάδα το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 43-37, ενώ λίγο αργότερα αυξήθηκαν και πάλι οι αποστάσεις (46-37). Οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη έλεγχαν σταθερά τον αγώνα, με μια διαφορά ασφαλείας πέντε πόντων, μέχρι και το 36′. Ενώ απέμεναν 2’47” για το τέλος, η Βουλγαρία κατάφερε να μειώσει στους τρεις, εξ αιτίας των κακών επιθετικών επιλογών των Ελλήνων παικτών, αλλά και την υπεροχή της στην ρακέτα. Καταλύτης στη τελική επικράτηση στάθηκε τόσο η ευστοχία του Λιάπη από την περιφέρεια, όσο και η ψυχραιμία των διεθνών μας από την γραμμή των βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα, σφραγίζοντας έτσι την πρώτη τους νίκη.

Αύριο (9/7), η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει το Ισραήλ στις 17.30, επιζητώντας μόνο τη νίκη, για να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση.