Ευρωπαϊκό U20: Έχασε αλλά ελπίζει…

2015-07-14T23:52:24+00:00 2015-07-14T23:57:03+00:00.

14/Jul/15 23:52

Η Ελλάδα ηττήθηκε από τη Σλοβενία με 78-72, με την υπόθεση της παραμονής στην Α’ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, ωστόσο, να μένει ανοιχτή.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα με δύο παρατάσεις, η Ελλάδα ηττήθηκε από τη Σλοβενία με 78-72 και βρίσκεται ένα βήμα πιο μακριά από την διατήρησή της την Α’ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών, που διεξάγεται στο Λινιάνο της Ιταλίας. Ωστόσο, η υπόθεση της παραμονής δεν έχει τελειώσει, καθώς η Βοσνία νίκησε την Πολωνία με 62-66, και οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη χρειάζονται πλέον νίκη με έξι πόντους στην αυριανή αναμέτρηση (15/7, 19.45) επί της Βοσνίας και παράλληλη ήττα της Πολωνίας από τη Σλοβενία, ώστε θα οδηγηθούν σε νοκ-άουτ ματς κατάταξης για τις θέσεις 13-16.

Πρώτοι σκόρερ για την Εθνική μας ήταν ο Δημήτρης Σταμάτης, με 12 πόντους, 1 ριμπάουντ και 6 ασσίστ και ο Ανδρέας Χριστοδούλου, με 12 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Για μια ακόμη φορά, η Ελλάδα μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και με ένα επί μέρους σκορ 15-2 ξέφυγε με 10 (7-17), χάρη στην πιεστική της άμυνα και τις επιθετικές λύσεις από Σπυριδωνίδη και Κώττα. Αν και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε στο +13 (11-24), με τρίποντο του Πουλιανίτη, οι Έλληνες λίγο αργότερα έχασαν τον ρυθμό της και η Σλοβενία εκμεταλλευόμενη τα λάθη τους μείωσε, πλησιάζοντας στους 4 με τη λήξη του ημιχρόνου (26-30).
Μετά την επιστροφή απ’τα αποδυτήρια, οι Σλοβένοι πέρασαν μπροστά (33-31) και στα μισά της τρίτης περιόδου βρέθηκαν στο +9 (42-33). Με μπροστάρη τον Χριστοδούλου η Ελλάδα ξέσπασε προσωρινά και μείωσε στο καλάθι (42-40), όμως με τρίποντο του Μέσιτσεκ το δεκάλεπτο έκλεισε με 48-42. Παρά την ευστοχία των αντιπάλων και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ, η ελληνική ομάδα πλησίασε εκ νέου με τρίποντο του Θεοδώρου (57-55) δύο λεπτά πριν το τέλος, με τον 19χρονο παίκτη να στέλνει το ματς στην παράταση (57-57) με δύο εύστοχες βολές.
Στην πρώτη παράταση καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, ο Χριστοδούλου αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Λιάπης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ισοφάρισε σε 67-67. Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, οι Έλληνες δεν έδειξαν ψυχραιμία και τα πολλά λάθη τους στοίχησαν μια ακόμη νίκη.