Ευρωπαϊκό U20: Εντυπωσίασε και περιμένει!

2015-07-15T21:15:36+00:00 2015-07-15T21:30:55+00:00.

15/Jul/15 21:15

Η Ελλάδα επικράτησε της Βοσνίας με 75-56 και περιμένει το Σλοβενία-Πολωνία, για να προκριθεί στα νοκ-αουτ των θέσεων 13-16 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Μια εμφάνιση που θα έπρεπε να έχει πραγματοποιήσει αρκετές ημέρες νωρίτερα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών του Λινιάνο της Ιταλίας, είδαμε σήμερα από την Ελλάδα, η οποία επικράτησε της Βοσνίας με 75-56. Οι Έλληνες αν και βρίσκονταν με την πλάτη… στον τοίχο, έκαναν το καθήκον τους, κατακτώντας τη νίκη με τη διαφορά άνω των 6 πόντων που ήταν αναγκαία για την παραμονή τους στην Α’ κατηγορία. Ωστόσο, πρέπει να περιμένουν ακόμη το ματς της Πολωνίας με τη Σλοβενία, όπου χρειάζεται νίκη της δεύτερης, ώστε στην τριπλή ισοβαθμία, να πάρουν ως δεύτεροι την πρόκριση για τις θέσεις 13-16.

Η Ελλάδα ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι για μια ακόμη φορά. Αν και το σκορ εναλλασσόταν συνέχεια, έβρισκε επιθετικές λύσεις, κυρίως με τον Χριστοδούλου και δεν φάνηκε να απειλείται περισσότερο ουσιαστικά. Η δεύτερη περίοδος για την Βοσνία ήταν σίγουρα η πιο καταστροφική της στη διοργάνωση, καθώς δεν κατάφερε να βάλει ούτε έναν πόντο! Η πιεστική άμυνα των Ελλήνων απέδωσε κάλλιστα και με ένα επιθετικό σερί 14-0 από πλειάδα παικτών η Εθνική μας έφτασε να προηγείται στο ημίχρονο με 19-32.
Μετά την ανάπαυλα, οι Βόσνιοι επέστρεψαν πιο συγκεντρωμένοι και εύστοχοι στο ματς. Με τους Λιάπη, Χατζηνικόλα, Πουλιανίτη και Κώττα, όμως, η Ελλάδα άγγιξε ακόμη και το +20 (49-29) και φάνηκε πως ήταν το ξεκάθαρο φαβορί για τη νίκη. Την ύστατη απόπειρα έκανε η Βοσνία στην τελευταία περίοδο, μειώνοντας στους 10 πόντους, εκμεταλλευόμενη το επιθετικό πρόβλημα, που αντιμετώπισε για κάποια λεπτά η Εθνική μας. Παρόλα αυτά, Πουλιανίτης και Σπυρόπουλος βρήκαν και πάλι το δρόμο προς το καλάθι, ενώ η ψυχραιμία που επέδειξε ο Χριστοδούλου έστειλε ξανά τη διαφορά στο +18 (49-67). Λίγα λεπτά αργότερα, ο Σταμάτης σφράγισε τη δεύτερη νίκη των Ελλήνων στη διοργάνωση με ένα τρίποντο από τα επτά μέτρα (56-74), με το τελικό 56-75 να “γράφεται” από βολή του Λιάπη.