Ευρωπαϊκό U18: Πρεμιέρα με εκκωφαντική νίκη!

2015-07-23T21:57:59+00:00 2015-07-23T22:30:10+00:00.

23/Jul/15 21:57

Η Ελλάδα ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 του Βόλου, καθώς επιβλήθηκε της Κροατίας με 64-41.

Αποστολή στο Βόλο: Μυρτώ Τσιτσιού

Η Ελλάδα ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 του Βόλου, καθώς επιβλήθηκε της Κροατίας με 64-41. Πλουραλισμός στην επίθεση και συγκέντρωση στην άμυνα έφεραν μια άνετη νίκη στην πρεμιέρα της διοργάνωσης. Πρώτος σκόρερ για την Εθνική μας ήταν ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μουδιασμένα στα πρώτα δύο λεπτά. Ο Χαραλαμπόπουλος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με 2/2 εύστοχες βολές. Φλιώνης και Παπαγιάννης έτρεξαν ένα σερί 6-0, διαμορφώνοντας το 8-3. Το δεκάλεπτο έληξε με τη διαφορά να φτάνει στο ύψιστο σημείο της (18-7), με τον Χαραλαμπόπουλο να σκοράσει και τον Παπαγιάννη να δεσπόζει κάτω απ’ το καλάθι. Την πολύ καλή της παρουσία συνέχισε η Ελλάδα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τρίποντο του Μιλεντίγεβιτς στο ξεκίνημα η απόσταση των δύο ομάδων διευρύνθηκε, με το σκορ να φτάνει το 21-9. Λίγα λεπτά αργότερα, με τους Χρηστίδη, Ντουζίδη και Φλιώνει να βρίσκουν στόχο η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +15 (30-15). Οι Κροάτες προσπάθησαν να μειώσουν, πλησιάζοντας και πάλι στους 9 (32-23, ). Ωστόσο, οι διεθνείς μας δεν πτοήθηκαν και με τον Παπαγιάννη να επιστρέφει στο παρκέ και να φτάνει στους 10 και καλάθι απ’τον Ντουζίδη έγινε το 38-23 (20′).

Μετά την ανάπαυλα, η Ελλάδα ξεκίνησε, χάνοντας τον επιθετικό της ρυθμό, χωρίς, όμως, η Κροατία να καταφέρει να πλησιάσει περισσότερο από 13 (39-26). Έκτοτε οι Έλληνες δεν έχασαν το δρόμο προς το καλάθι, ενώ ενίσχυσαν ξανά την πίεση στην άμυνα. Με το 58-31 να ολοκληρώνει την τρίτη περίοδο, έγινε καταφανές πως το ματς είχε αδιαφιλονίκητο νικητή. Μπορεί η Ελλάδα να σκόραρε μόνο τρεις φορές στην τελευταία περίοδο, με Σκουλίδα, Χρηστίδη και Σκορδά, αλλά δεν απειλήθηκε ποτέ.

Δεκάλεπτα: 18-7, 38-23, 58-33, 64-41

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 3 (8ρ, 4ασ, 3κλ), Ντουζίδης 4, Μιλεντίγιεβιτς 3, Φλιώνης 5 (8ρ, 6 ασ, 3κλ), Μιχαλούτσος, Μουράτος 4, Σκουλίδας 6, Χρηστίδης 8, Δίπλαρος, Σκορδάς 2, Παπαγιάννης 12 (8ρ), Χαραλαμπόπουλος 17

Κροατία (Κούντσε): Σκόκνα 9, Καλαϊτζίτς 7, Ντούμπελι, Μπάντζιμ 4, Κάλπιτς 2, Τσολάκ, Μίκσιτς, Μπούλιεβιτς, Προλέτα 2, Ζούμπατς 8, Βρκιτς 9, Λούμπιτσιτς