2015-07-29T00:23:20+00:00 2015-07-29T00:23:20+00:00.

29/Jul/15 00:23

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 2ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης και το αυριανό πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων του Βόλου.

Αποστολή στο Βόλο: Μυρτώ Τσιτσιού

Η Ελλάδα επιβλήθηκε της Τουρκίας με 77-54 και βρίσκεται ένα βήμα πιο κοντά στους “8” του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων του Βόλου.

Αναφορικά με τον Ε’ Όμιλο, η Λετονία επέστρεψε στις νίκες, καθώς δεν δυσκολεύτηκε περισσότερο από ένα δεκάλεπτο να επικρατήσει της Τσεχίας, με 92-56. Την έκπληξη έκανε η Σερβία, η οποία επικράτησε της αήττητης -μέχρι πρότινος- Γαλλίας με 64-75. Το πρώτο ημίχρονο ήταν γεμάτο εναλλαγές στο σκορ, ωστόσο οι “Πλάβι” ήταν αυτοί που είχαν λύσεις στην άμυνα και προσπάθησαν περισσότερο στη διεκδίκηση των ριμπάουντ, καταφέρνοντας να εκμεταλλευτούν τα λάθη των αντιπάλων τους, έκαναν ένα σερί 19-3, με το 58-43 να κλείνει την τρίτη περίοδο. Το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί, αφού οι “Τρικολόρ” δεν είχαν τρόπο να αντιμετωπίσουν τις αδυναμίες τους, με το τελικό 75-64 να φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στους “8” τη Σερβία. Οι Ισπανοί, τέλος, κέρδισαν την Γερμανία με 76-71, καταφέρνοντας να πάρουν μια διαφορά από το ημίχρονο και να τη διατηρήσουν μέχρι τη λήξη.

Στον Στ’ Όμιλο, η Βοσνία-Ερζεγοβίνη έκανε ακόμη μια έκπληξη σε αυτή την αγωνιστική, επιβλήθηκε της Ρωσίας με 67-61 και την απέκλεισε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Αν και οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 15-5 στο 6′, το φιλόδοξο ξεκίνημά τους δεν είχε συνέχεια. Οι Βόσνιοι πίεσαν στην άμυνα, πήγαν σε καλές επιθετικές επιλογές, παίρνοντας μια διαφορά ασφαλείας που τελικά τους χάρισε τη νίκη. Καταληκτικά, η Λιθουανία αν και είχε τα ηνία του αγώνα μέχρι τα μισά, ηττήθηκε από την Ιταλία με 77-70, η οποία επέστρεψε δυναμικά μετά την ανάπαυλα και “καθάρισε” στα τελευταία δευτερόλεπτα το ματς, με τον Μπουκαρέλι από μέση απόσταση να κάνει το 74-70 και τις βολές του Μορέτι να διαμορφώνουν το τελικό 77-70.