Ευρωπαϊκό U18: Στον τελικό η Τουρκία

2015-08-01T23:06:58+00:00 2015-08-01T23:06:58+00:00.

01/Aug/15 23:06

Η Τουρκία πέρασε στον Τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων, όπου θα αντιμετωπίσει την Ελλάδα. Το ματς και όλα τα αποτελέσματα των αγώνων κατάταξης.

Αποστολή στο Βόλο: Μυρτώ Τσιτσιού

Η Τουρκία μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά επικράτησε της Βοσνίας – Ερζεγοβίνης με 82-77 και πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο Τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Βόλου. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Τσακιράν με 27 πόντους, ενώ ακολούθησε και ο Κορκμάζ με 20.

Η Βοσνία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κάνοντας ένα σερί 8-0, με τους Τούρκους να μειώνουν σταδιακά από τα μέσα του δεκαλέπτου, καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν (18-18), λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του. Ωστόσο, οι Βόσνιοι δεν το έβαλαν κάτω. Κατόρθωσαν να προηγηθούν ξανά με +6 (21-27), ενώ λίγο αργότερα η διαφορά άγγιξε ακόμα και τους +16 (24-40), με την οποία έκλεισε και το ημίχρονο (31-47). Μέχρι τα 28′, οι παίκτες του κρατούσαν σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά (51-61). Εκ τότε, όμως, οι Τούρκοι με τους Κορκμάζ και Τασκιράν πήραν ψυχολογία και παίζοντας με πολύ ένταση σε άμυνα και επίθεση πραγματοποίησαν τη μεγάλη “επιστροφή”, με το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να είναι 63-63. Η τέταρτη περίοδος αναμενόταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Οι παίκτες της γείτονος χώρας πήραν μια μικρή διαφορά (69-63, 33′), την οποία δεν διατήρησαν τελικά. Στα 2’30” πριν το φινάλε ο Τσέγκιτς έβαλε σε θέση οδηγού την Βοσνία, ευστοχώντας απ’την γραμμή των 6μ.75. Με προσωπικές ενέργειες του Τασκιράν και του Κορκμάζ έκαναν το 80-77. Το λάθος του Άτιτς εκμεταλλεύτηκαν οι Τούρκοι, που μετά από τάιμ άουτ, σφράγισαν τη νίκη τους με κάρφωμα του Γιουρτσεβέν στα 6” για το τέλος.