Ευρωπαϊκό U18: “Χάλκινη” η Λιθουανία

2015-08-02T20:18:18+00:00 2015-08-02T20:18:18+00:00.

02/Aug/15 20:18

Η Λιθουανία επικράτησε της Βοσνίας με 74-49 και κατέκτησε το Χάλκινο μετάλλιο του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων του Βόλου.

Αποστολή στο Βόλο: Μυρτώ Τσιτσιού

Η Λιθουανία επικράτησε με σχετική ευκολία της Βοσνίας με σκορ 74-49 και κατέκτησε το Χάλκινο μετάλλιο του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων του Βόλου. Κορυφαίος παίκτης των νικητών ήταν ο Βάρνας με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 ασίστ, ενώ σημαντική ήταν και η συμβολή του με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 ασίστ.

Τα ματς ξεκίνησε αμφίρροπα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ ως το 7′. Τότε το τρίποντο του Πιλάουσκας έδωσε ψυχολογία και προβάδισμα πέντε πόντων στους Λιθουανούς, το οποίο διπλασιάστηκε με τρίποντο του ίδιου στη λήξη του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, οι Βορειοευρωπαίοι άρχισαν να αυξάνουν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες, προηγούμενοι ακόμη και με +14 (35-21, 15′). Με τη διαφορά να κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα το ημίχρονο έληξε με το 43-30.

Στο ξεκίνημα μετά την επιστροφή απ’τα αποδυτήρια, οι Βόσνιοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Αυξάνοντας την πίεση και έχοντας καλύτερες επιθετικές επιλογές, μείωσαν μέχρι τους πέντε (46-41, 25′), χωρίς, όμως, να καταφέρουν ποτέ να προηγηθούν. Οι Λιθουανοί ανέβασαν ρυθμούς στην επίθεση και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι Βόσνιοι πέτυχαν μόνο οχτώ πόντους στα επόμενα 15 λεπτά, πήραν την πανηγυρική νίκη με 74-49 και κατέκτησαν την τρίτη θέση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 25-15, 43-30, 56-46, 74-49

Λιθουανία (Στομπέργκας): Κουλμπόκα, Μπελιάουσκας 6, Ντιενίνις, Πιλάουσκας 11, Σεντεκέρσκις 8, Μασιούλις 7, Βάρνας 15, Εχόντας 14, Μπιρούτις 10, Γκαλινάουσκας, Μπερούτσκα 3, Σβαμπάρις

Βοσνία Ερζεγοβίνη (Τρμπιτς): Άλεκσιτς 4, Αντούνοβιτς, Ντούρμο 8, Άτιτς, Σάριτς, Γκέγκιτς 5, Ντζέντοβιτς 11, Μανιφάγκιτς 4, Μέμιτς 4, Πενάβα 9, Χάντζιτς 4