ΠΑΟΚ – Προμηθέας 69-76: Ψυχάρα πατρινή και ξανά τελικό μετά από ντερμπάρα! (videos)

2021-02-12T21:09:53+00:00 2021-02-12T21:29:46+00:00.

12/Feb/21 21:09

Σε έναν ημιτελικό πραγματικό “θρίλερ” ο Προμηθέας Πάτρας “λύγισε” στην Θεσσαλονίκη τον ΠΑΟΚ με 76-69 στην παράταση και προκρίθηκε για δεύτερη σερί σεζόν στον Τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του ημιτελικού και παρότι χρειάστηκε την παράταση για να προκριθεί τα κατάφερε χάρη στην ποιότητα και την… ψυχή της στο έξτρα πεντάλεπτο με 76-69 και έδειξε πως έχει “αναγεννηθεί” τον τελευταίο καιρό παίζοντας καλό μπάσκετ και πανηγυρίζοντας σπουδαίες νίκες.

Πλέον ο Προμηθέας Πάτρας προκρίνεται στον δεύτερο συνεχόμενο τελικό Κυπέλλου της ιστορίας του και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του, ενώ έγινε και η μοναδική ομάδα που έχει αγωνιστεί σε όλους τους τελικούς του ελληνικού μπάσκετ από το 2019 και μετά!

Το ματς

Καλύτερος από νωρίς ο Προμηθέας

Καλύτερος ήταν στο ξεκίνημα ο Προμηθέας και προηγήθηκε με 16-11 (στο 8′) από νωρίς χάρη στην άμυνα του, ενώ το τέλος της πρώτης περιόδου τον βρήκε μπροστά με +7 (18-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού  ο “Δικέφαλος του Βορρά” “ξύπνησε” κυρίως μέσα από την άμυνα του και κατάφερε να μειώσει σε 23-22 (στο 17′) με επιμέρους σκορ 11-5. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν όμως με σερί 8-0 και πήραν και πάλι προβάδισμα 9 πόντων (31-22 στο 19′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 35-29.

“Θρίλερ” μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο του μεγάλου ημιτελικού ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ρίχνουν το βάρος στην άμυνα, αλλά τους παίκτες του Μάκη Γιατρά να παραμένουν μπροστά με μία διαφορά “ασφαλείας” (38-33 στο 25′). Οι γηπεδούχου έχοντας μεγάλα επιθετικά προβλήματα δεν κατόρθωσαν μέχρι την λήξη της τρίτης περιόδου να μειώσουν περισσότερο (46-40).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο ΠΑΟΚ μπήκε με εξαιρετικό τρόπο και με επιμέρους σκορ 10-2 μετά από πολλή ώρα προηγήθηκε με ξανά με 50-48 (στο 33′). Όμως οι παίκτες του Μάκη Γιατρά αντέδρασαν άμεσα αφού με δικό τους επιμέρους σκορ 10-3 έκαναν την ανατροπή και βρέθηκαν στο +5 (58-53 στο 37′) και έγιναν το φαβορί για την πρόκριση.

Τελικά το ντέρμπι συνεχίστηκε αφού ο Γκρίφιν περίπου 2′ λεπτά πριν την λήξη ολοκλήρωσε ένα μικρό σερί 5-0 του ΠΑΟΚ και ισοφάρισε και πάλι σε 58-58. Στα 38′ δευτερόλεπτα ο Γκρίφιν ισοφάρισε και πάλι σε 60-60 και εν τέλει ο ημιτελικός οδηγήθηκε στην παράταση!

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο του αγώνα 2/2 τρίποντα του Αγραβάνη έβαλαν μπροστά τον Προμηθέα με 70-64 στο τελευταίο δίλεπτο και οι Πατρινοί ήταν “αγκαλιά” με την πρόκριση. Στο φινάλε ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή και ηττήθηκε με 76-69.

Που κρίθηκε: Στην παράταση όπου ο ΠΑΟΚ είδε τους Πατρινούς να σκοράρουν 18 πόντους σε 5′ λεπτά και εκείνος με το… ζόρι μόλις 11!

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκραντ με 24 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα έκανε σπουδαίο ματς, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Αγραβάνης με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 29-35, 40-46, 58-58, 69-76.