Παναθηναϊκός: Άνετα στους “4” του κυπέλου, όπου περιμένει το Λαύριο

2021-05-05T05:02:35+00:00 2021-05-05T17:09:49+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

05/May/21 05:02

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Περιστερίου με και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, εκεί όπου περιμένει το Λαύριο (6/4).

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν ο προημιτελικός του Παναθηναϊκού με το Περιστέρι, καθώς οι Πράσινοι δεν είχαν πρόβλημα και κάνοντας σπουδαία δουλειά στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν τη νίκη με 88-62 και μαζί την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Εκεί περιμένει το Λαύριο, με το ματς, το οποίο καθυστέρησε ΠΟΛΥ, λόγω των προβλημάτων του Παναθηναϊκού με τον Κορωνοϊό, να είναι προγραμματισμένο για τις 6/5.

Το Περιστέρι ήταν ανταγωνιστικό στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο και έκλεισε στο 46-40 υπέρ του Παναθηναϊκού, όμως από την τρίτη περίοδο και μετά τα πάντα έγιναν πιο απλά για τους παίκτες του Κάτας, οι οποίοι… γκάζωσαν και τελείωσαν από νωρίς την υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ 88-62 και νίκη για τον Παναθηναϊκό.

Πού κρίθηκε:

Το επιμέρους 24-10 στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκρινε τα πάντα στην αναμέτρηση, καθώς το Περιστέρι δεν μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ.

Παίκτης κλειδί:

Ο Μήτογλου με 15 πόντους και ο Παπαγιάννης με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 μπλοκ ήταν οι κορυφαίοι, για έναν Παναθηναϊκό όπου και οι 11 που πάτησαν παρκέ βρήκαν σκορ.

Από την άλλη ο ΜακΛιν είχε 16 και ο Πέτεγουεϊ 14.

Δεκάλεπτα: 23-19, 46-40, 72-50, 88-62