Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: “Καυτή” Σταμολάμπρου έφερε το κόκκινο προβάδισμα τίτλου (videos)

2021-05-20T12:49:32+00:00 2021-05-20T14:47:41+00:00.

20/May/21 12:49

Á1 ÊÁÔÇÃÏÑÉÁ ÃÕÍÁÉÊÙÍ 2020-2021 / ÔÅËÉÊÏÓ / ÏÓÖÐ - ÐÁÏ (LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου ντύθηκε… Σπανούλης και ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 στους τελικούς της Α1 γυναικών (μαζί με τα ματς της κανονικής περιόδου), στο παιχνίδι που επαναλήφθηκε μετά την ένσταση που κατέθεσε ο Παναθηναϊκός…

Η Σταμολάμπρου πέτυχε 28 πόντους, τους 20 στο πρώτο μέρους κι ο πρωταθλητής Ολυμπιακός νίκησε εύκολα με 73-58, χάρη στη διαφορά που έχτισε από το πρώτο ημίχρονο με πρωταγωνίστρια την Ελληνίδα γκαρντ. Τώρα ο Ολυμπιακός θέλει μία νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα και θα έχει την πρώτη ευκαιρία να το κάνει εκτός έδρας σε δύο μέρες.

Η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο και ήταν η απόλυτα πρωταγωνίστρια του μεγάλου προβαδίσματος του Ολυμπιακού με 39-23!

Χάρη στην διεθνή γκαρντ ο Ολυμπιακός πήρε ένα ασφαλές προβάδισμα, με την ίδια να μετράει 21 από τους 39 πόντους της ομάδας της! Είτε με το γρήγορο παιχνίδι της, είτε από μακριά η Σταμολάμπρου διέλυσε την άμυνα του Παναθηναϊκού που δεν μπορούσε με τίποτα να την σταματήσει. Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό πως με το σκορ στο 34-21, η Σταμπολάμπρου είχε μετρήσει 20 πόντους!

Η διαφορά έφτασε και στους 17 (38-21) για να τελειώσει το ημίχρονο με 39-23. Ο Παναθηναϊκός ήταν αδύνατο να παρακολουθήσει στο σκορ έχοντας 0/10 τρίποντα και φυσιολογικά έμεινε πίσω στο πρώτο 20λεπτο.

H “πράσινη” αντεπίθεση

Ο Παναθηναϊκός δεν παράτησε το παιχνίδι. Αργά αλλά σταθερά κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά, αρχικά στο 47-35 και 43-44 στο 28′. Περιόρισε την Σταμολάμπρου, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από τη Σταμάτη και την Φοντέιν για να κρατήσει το προβάδισμα του (56-44) στο 30′ Η διαφορά έφτασε ξανά στα ύψη με 60-44 με τον Παναθηναϊκό να έχει 1/14 τρίποντα και να μην μπορεί έτσι να διεκδικήσει τη νίκη.

Η Σταμολάμπρου βρήκε το χέρι της και προς το τέλος του αγώνα, ο Ολυμπιακός ξεπέρασε και πάλι τη μείωση της διαφοράς στους 12′ και το 1-0 έγινε χωρίς τελικά να απειληθεί καθόλου από τον “αιώνιο” αντίπαλο του.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-23, 56-44, 73-58.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: ΕΝΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ

Ένσταση για αντικανονική συμμετοχή της Όλγας Χατζηνικολάου κατέθεσε ο Ολυμπιακός πριν το τζάμπολ του πρώτου τελικού:

“Ένσταση κατά του κύρους του αγώνα δεδομένου ότι τυχόν συμμετοχή της αθλήτριας του αντιπάλου σωματείου ΠΑΟ, Όλγας Χατζηνικολάου, είναι αντικανονική καθόσον ισχύει η ποινή 4ετους αποκλεισμού της που εχει επιβληθεί απο WADA /CAS εις γνώση της ΕΟΚ και του ΠΑΟ, η δε έκδοση του δελτίου της δεν είναι νόμιμη ως εκπρόθεσμη κατα παράβαση του Κανονισμού Μεταγραφών / εγγράφων της ΕΟΚ”.

Δείτε σε βίντεο τις δηλώσεις της μεγάλης πρωταγωνίστριας του ντέρμπι, Νίκης Σταμολάμπρου, που σκόραρε 28 πόντους και παραδέχτηκε πως είναι φαν του, Σουπερ Σταρ των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς,  Στεφ Κάρι: