Ατσάλινη μαχητική ΨΥΧΗ! Ο Παναθηναϊκός με τεράστια ανατροπή 2-2 τον Ολυμπιακό (videos)

2021-05-22T18:45:55+00:00 2021-05-22T20:19:18+00:00.

22/May/21 18:45

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -18 του ημιχρόνου και πήρε τη νίκη με 76-73 απέναντι στον Ολυμπιακό, κάνοντας το 2-2 στη σειρά. Πλέον τα πάντα θα κριθούν στο τελευταίο τελικό ανάμεσα στις δύο ομάδες, ο οποίος είναι προγραμματισμένος για την Δευτέρα (24/5) στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +18 στο ημίχρονο, όμως ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή στο δεύτερο μισό και πήρε μια σπουδαία νίκη με 76-73.

Πλέον το σκορ των τελικών είναι 2-2 και τα πάντα θα κριθούν στο ΣΕΦ (24/5), όπου ο νικητής αυτού του αγώνα θα σηκώσει το τρόπαιο.

Κορυφαία για τον Παναθηναϊκό ήταν η Μόργκαν με 26 πόντους, ενώ 19 με 10 ριμπάουντ πρόσθεσε η Ριντ.

Από την άλλη η Φοντέιν είχε 14 και η Κόστοβιτς 13 για τον Ολυμπιακό.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά το ματς, με τον Ολυμπιακό να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με μόλις 2 πόντους (20-22). Η δεύτερη περίοδος όμως ήταν διαφορετική υπόθεση. Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη βρήκε λύσεις στην άμυνα, επιθετικά έβαλε μεγάλα σουτ και πήρε τα ηνία, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με προβάδισμα 18(!) πόντων (33-51)!

Με όπλο την άμυνα ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο τρίτο δεκάλεπτο και ροκάνισε την διαφορά, κλείνοντάς το στο 59-63, ενώ στην συνέχεια πέρασε και μπροστά (67-65, 35’), με το ματς να είναι πλέον ένα ντέρμπι με τα όλα του! Δίελα και Λύμουρα έκαναν το 74-71 στα 100’’ πριν το τέλος. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες βρήκαν σκορ, όμως το τρίποντο που θα έκανε το 76-76 από την Σταμάτη δεν βρήκε στόχο. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός είχε ακόμα μια ευκαιρία, έχοντας την επίθεση στα 16’’ πριν το τέλος (76-73). Η Ντέιβις βρήκε τρίποντο στην εκπνοή, όμως ήταν άστοχη και έτσι ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την ανατροπή και έκανε το 2-2 στη σειρά.

Δεκάλεπτα: 20-22, 33-51, 59-63, 76-73