Παναθηναϊκός: Πρωτάθλημα πανάξια ΜΕΣΑ στο ΣΕΦ, 3-2 τον Ολυμπιακό! (vids)

2021-05-24T15:51:14+00:00 2021-05-24T16:34:57+00:00.

24/May/21 15:51

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στον τρίτο τελικό απέναντι στον Ολυμπιακό με 74-66 στο ΣΕΦ, έκανε το 3-2 και κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδος για πρώτη φορά μετά το 2013!

Η ώρα της επιστροφής του Παναθηναϊκού στο θρόνο του μπάσκετ γυναικών έφτασε!

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννης ήταν καλύτερες από τον Ολυμπιακό στον τρίτο τελικό και πήραν τη νίκη μέσα στο ΣΕΦ με 74-66, κάνοντας το 3-2 και κατακτώντας το πρωτάθλημα.

Αυτός είναι ο 5ος τίτλος στην ιστορία του Παναθηναϊκού, με τον οποίο φτάνει τον Ολυμπιακό στην δεύτερη θέση της σχετικής λίστας. Από την άλλη έβαλε και τέλος στην κυριαρχία των Πειραιωτών, καθώς τα τελευταία 5 πρωταθλήματα κατέληξαν στις ερυθρόλευκες.

Το ματς ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, χάρη στην απίθανη Λολίτα Λύμουρα, η οποία ήταν κομβική σε αυτό το σημείο, μαζί και με την Ριντ. Από την άλλη η ΑΠΙΘΑΝΗ Άννα Νίκη Σταμολάμπρου πάλευε σχεδόν μόνη της για την ομάδα του Ολυμπιακού.

Η Ριντ είχε 24 πόντους για τον Παναθηναϊκό, ενώ η Λύμουρα πρόσθεσε 16 με 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Από την άλλη η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου σταμάτησε στους 26 με 6 τρίποντα.

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα, φτάνοντας γρήγορα στο +8 με 14-6 (5΄), όμως ο Παναθηναϊκός είχε άμεση απάντηση. Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη βρήκαν λύσεις έκαναν την ανατροπή, παίρνοντας τα ηνία στο τέλος της περιόδου με 16-17.

Στη συνέχεια οι πράσινες πάτησαν γκάζι και βρέθηκαν στο +9 (19-28, 15’), όμως ο Ολυμπιακός, περνώντας τη μπάλα στην Κόστοβιτς, ροκάνισε τη διαφορά και εν τέλει το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 28-32.

Η Σταμολάμπρου πήρε το όπλο της και έβαλε για τα καλά τον Ολυμπιακό στο ματς, όμως η Ριντ κρατούσε τον Παναθηναϊκό. Μάλιστα με ένα σερί 5-0 στο τέλος, οι φιλοξενούμενες έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 47-51.

Στη τέταρτη περίοδο η Λολίτα Λύμουρα ήταν πραγματικά όλα τα λεφτά! Η έμπειρη γκαρντ πήρε πολύτιμα ριμπάουντ και βρήκε σκορ, την ώρα που ο Ολυμπιακός, πέραν της Σταμολάμπρου, δεν είχε άλλον πόλο στην επίθεση. Η Μόργκαν με καλάθι και φάουλ έστειλε την διαφορά στους 10 (58-68, 38’) και κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 66-74, έκανε το 3-2 και είναι ξανά πρωταθλητής μετά από 8 χρόνια!

Δεκάλεπτα: 16-17, 28-32, 47-51, 66-74.
Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 26 (4/4 βολές, 2/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σταμάτη 2 (0/4 σουτ), Αλεξανδρή 2, Φοντέιν 18 (2/6 βολές, 8/11 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νικολοπούλου 2, Κόστοβιτς 14 (4/8 βολές, 5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντέιβις 2

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 24 (3/6 βολές, 9/20 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Μόργκαν 9 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μούλη 4, Λύμουρα 16 (6/6 βολές, 2/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καλαμπάκου 4, Κωτούλα 3 (1), Δίλελα 2, Χατζηνικολάου 10 (2)