Νίκη στην εκπνοή για το Ψυχικό

2015-09-05T19:35:34+00:00 2015-09-05T19:36:02+00:00.

05/Sep/15 19:35

Το Ψυχικό επικράτησε του Περιστερίου με 75-72 σε φιλικό παιχνίδι, στο Κλειστό των Βορείων Προαστίων.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Με εντατικούς ρυθμούς συνεχίζεται η προετοιμασία των ομάδων των Εθνικών Κατηγοριών, ενόψει της νέας σεζόν. Στα πλαίσια αυτής, το Ψυχικό, με τους πολλούς τραυματίες, υποδέχτηκε σήμερα το απόγευμα το Περιστέρι, σε ένα ματς που πιθανώς να το δούμε ακόμη και στο φετινό Πρωτάθλημα της Α2.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και με οδηγό τον Γιάννη Δημάκο πήραν διαφορά 11 πόντων από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (27-16). Η διαφορά διευρύνθηκε στη δεύτερη περίοδο, αγγίζοντας, μάλιστα, διψήφιο αριθμό (49-34). Τον χειρότερό του εαυτό έδειξε το Περιστέρι και μετά την ανάπαυλα, με τον Ψαρόπουλο, όμως, να προσπαθεί να διατηρήσει σε σταθερά επίπεδα τη διαφορά. Στα τελευταία λεπτά, ένας επιθετικός… οργασμός από τους Πολυτάρχου και Σκουλίδα έφτασε την απόσταση στην κόψη του ξυραφιού (73-70). Ένα λάθος των Περιστεριωτών, ωστόσο, ήταν αρκετό, ώστε το Ψυχικό να καταφέρει να επικρατήσει στο τέλος με 75-72.

Δεκάλεπτα: 27-16, 49-33, 62-48, 75-72