Ο Ολυμπιακός είχε το… ρόπαλο στην Θεσσαλονίκη και συνέτριψε τον Ηρακλή (videos)

2021-09-22T17:39:27+00:00 2021-09-22T19:26:50+00:00.

22/Sep/21 17:39

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα απέναντι στον Ηρακλή και πήρε εύκολα τη νίκη με 55-90 που σημαίνει και πρόκριση στην επόμενη φάση.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός θα βρεθεί στα προημιτελικά του Κυπέλλου, με τους Πειραιώτες να επικρατούν του Ηρακλή με 55-90 και να παίρνουν την πρόκριση για τους “8”.

Από την αρχή μέχρι το τέλος οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία, με το τέλος του αγώνα να τους βρίσκει άνετα στο +35, απέναντι σε έναν Ηρακλή που σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να αναχαιτίσει την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ντόρσεϊ με 21, Σλούκας με 13 και Βεζένκοφ με 10 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, οι οποίοι αγωνίστηκαν με πένθος στις εμφανίσεις τους, για να τιμήσουν την μνήμη του Ντούσαν Ίβκοβιτς, αλλά και της μητέρας του Μίλαν Τόμις. Μάλιστα, λίγο πριν από το παιχνίδι, κρατήθηκε και ενός λεπτού σιγή.

Από πλευράς Ηρακλή, ο οποίος φάνηκε πως έχει ακόμα δουλειά μπροστά του, ο Γούλριτζ ξεχώρισε, έχοντας 18 πόντους, ενώ 10 πρόσθεσε ο Τέρνερ.

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε λίγο μουδιασμένα το ματς, με τον Ηρακλή να βάζει δύσκολα στην ομάδα του Πειραιά, καθώς ο Τέρνερ βρήκε σκορ και ζόρισε τους φιλοξενούμενους. Παρόλα αυτά ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πήρε το… όπλο του και ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο σκορ, ενώ ένα τρίποντο του Παπανικολάου στο τέλος της περιόδου διαμόρφωσε το 15-25.

Στην δεύτερη περίοδο τα λάθη και τα άστοχα σουτ ήταν οι… πρωταγωνιστές, με τις δύο ομάδες να τρέχουν επιμέρους… 4-4 στα πρώτα 5 λεπτά του δεκαλέπτου (19-29, 15’). Κάπου εκεί ήρθε η ώρα του Κώστα Σλούκα. Ο ηγέτης του Ολυμπιακού πήρε πρωτοβουλίες και δημιούργησε για τους συμπαίκτες του, με την διαφορά να παίρνει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις. Μάλιστα ένα τρίποντου του Θεσσαλονικιού γκαρντ στην εκπνοή έστειλε τον Ολυμπιακό στο +19 στο ημίχρονο (27-46).

Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν σε ρόλο οδηγού, χωρίς να απειληθούν ουσιαστικά. Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ ήταν οι αιχμές του δόρατος για τον Ολυμπιακό και η διαφορά ξεπέρασε τους 20, ενώ άγγιξε και τους 30 (37-66, 29′). Ο Ηρακλής στη συνέχεια έδειξε μια μικρή αντίδραση και έτρεψε ένα σερί 5-0, μειώνοντας σε 42-66 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Τα πάντα είχαν τελειώσει πλέον, με την τελική διαφορά να είναι το μοναδικό… ερωτηματικό. Ένα τρίποντο του Πρίντεζη εκτόξευσε την διαφορά πάνω από τους 30 (46-38, 34′). Στην συνέχεια δεν υπήρξε κάτι άλλο αξιοσημείωτο, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει τον Ολυμπιακό νικητή με 55-90.

Πού κρίθηκε: Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στα ριμπάουντ (38-23), είχε περισσότερες ασίστ (24-11), έκανε 12 κλεψίματα και επιθετικά το 58% στα δίποντα ήταν κομβικό.

Παίκτης κλειδί: Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην άμυνα του Ηρακλή, ο οποίος δεν βρήκε ποτέ λύση στο μαρκάρισμά του. Συνολικά είχε 21 πόντους με 3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1 κλέψιμο, 1 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 15-25, 27-46, 42-66, 55-90.

Ηρακλής (Σκουρτόπουλος): Γούλριτζ 18 (8/11 δίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Σκορδίλης, Φίλλιος, Αγραβάνης 9 (1), Τέιλορ 2, Χαριτόπουλος 3 (1), Πετανίδης, Ντάγκλας 1 (0/7 σουτ, 1/2 βολές), Τέρνερ 10 (2), Παπαδάκης 6 (2), Λιντς 6.

Ολυμπιακός(Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 4 (6 ασίστ), Ντόρσεϊ 21 (5/7 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (1), Φαλ 7 (6 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (1), Μάρτιν 4, Βεζένκοβ 10 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 3 (1), Ζαν Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 8 (2).