Ιωνικός: “Λύγισε” την Λάρισα με σούπερ Αθηναίου και προκρίθηκε στους “8” του Κυπέλλου

2021-09-22T17:55:23+00:00 2021-09-22T18:09:11+00:00.

22/Sep/21 17:55

Ο Ιωνικός παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο στη Νίκαια απέναντι στη Λάρισα κέρδισε με 74-66 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του κόουτς Σεγούρα ήταν πολύ καλή από τη δεύτερη περίοδο και μετά και επέβαλλε το ρυθμό της κόντρα στην Λάρισα του Νίκου Παπανικολόπουλου πανηγυρίζοντας μία δίκαιη πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου με 74-66.

Πλέον ο Ιωνικός στις 16 Φεβρουαρίου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για τα προημιτελικά του Κυπέλλου, ενώ από εδώ και πέρα επικεντρώνεται στις υποχρεώσεις του στην Basket League και στο FIBA EuropeCup.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Τζέρμαν με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Αθηναίου με 11 πόντους, 9 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Μουχαϊμίν με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ για την Λάρισα προσπάθησαν ο Θρετ με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Ζάρας με 10 πόντους.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και παρότι προηγήθηκαν με μεγαλύτερες διαφορές στο φινάλε της πρώτης περιόδου ήταν μόλις μπροστά με +4 (22-18), ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ιωνικός ισορρόπησε το παιχνίδι και το έστειλε στο… “χ” (30-30) στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο στη Νίκαια το ντέρμπι καλά κρατούσε στο παρκέ, αφού οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να πάρουν ένα σημαντικό προβάδισμα “ασφαλείας” και η Λάρισα ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ (56-55).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο κρίθηκε η πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου ο Ιωνικός με επιμέρους σκορ 12-6 και τον Μουχαϊμίν να έχει 12 πόντους προηγήθηκε με 68-61 (στο 37′) και έγινε το φαβορί για τη νίκη. Η Λάρισα στο 39ο λεπτό μείωσε σε 70-66, όμως στο τέλος δεν άλλαξε κάτι δραματικά και ο Ιωνικός πανηγύρισε την εντός έδρας πρόκριση στους “8” με 74-66!

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 30-30, 56-55, 74-66

Ιωνικός (Σεγούρα): Μουχαϊμίν 12, Τζέρμαν 16, Χατζηκυριάκος 3, Κολοβέρος 1, Λιακόπουλος, Αρσενόπουλος 2, Μούρτος 2, Αθηναίου 11, Γόντικας 5, Γκιουζέλης 3, Κόλτον 8, Χουγκάζ 11

Λάρισα (Παπανικολόπουλος): Ουάσινγκτον 5, Θρετ 19, Κρουμπάλι 9, Τσαϊρέλης 5, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης 2, Αστεριάδης, Ζάρας 10, Φόρτσουν 7, Σπαν, Καράμπελας 9