Ολυμπιακός: “Διπλό” στο Βελιγράδι και πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup Γυναικών!

2021-11-24T22:41:14+00:00 2021-11-24T22:41:14+00:00.

24/Nov/21 22:41

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα με 78-70 και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup Γυναικών, μια αγωνιστική μάλιστα πριν το τέλος της φάσης των ομίλων!

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Στην επόμενη φάση του Eurocup Γυναικών προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε στο Βελιγράδι του Ερυθρού Αστέρα με 78-70 σε παιχνίδι για την 5η αγωνιστική του Ε’ Ομίλου της διοργάνωσης.

Κορυφαία για τον Ολυμπιακό ήταν η Σταμολάμπρου για ακόμα ένα ματς, με την διεθνή γκαρντ να έχει 17 πόντους και 5 ασίστ, ενώ 15 πρόσθεσε η Βίτολα, 13 η Πλουφ και 10 η Νικολοπούλου, μαζί με 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Το ματς:

Μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Ερυθρός Αστέρας ξέφυγε προσωρινά με 24-18 (στο 10’) με τον Ολυμπιακό όμως να πιέζει στην άμυνα και να καταφέρνει να πάρει τα ηνία του αγώνα με 39-34 στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και το προβάδισμα φτάνοντας στην νίκη με 78-70.

Διαιτητές: Γκριγκιόνι (Ιταλία), Τόρες (Ισπανία), Μπλάουτ (Τσεχία)
Δεκάλεπτα: 24-18, 34-39, 53-59, 70-78