Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: “Ερυθρόλευκο” το ντέρμπι της Α1 Γυναικών!

2021-11-28T19:08:15+00:00 2021-11-28T19:08:15+00:00.

28/Nov/21 19:08

Ο Ολυμπιακός ήταν ο θριαμβευτής στο ντέρμπι των Γυναικών, με τις “Ερυθρόλευκες” να επικρατούν του Παναθηναϊκού με 70-64 στη κεντρική σάλα του ΣΕΦ.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Μόναδική αήττητη στην Α1 Γυναικών είναι η ομάδα του Ολυμπιακού, με τις παίκτριες του κόουτς Ζίμπαρτς να επικρατούν στο μεγάλο ντέρμπι του Παναθηναϊκού με 70-64.

Οι “Ερυθρόλευκες” πλέον ανέβηκαν στο 4-0, ενώ στο 4-1 υποχώρησε ο Παναθηναϊκός.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά, όμως ο Παναθηναϊκός με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο έφτασε στο +6 (42-48, 26′). Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 53-53, ενώ στην τέταρτη χτύπησαν από κοντά με τη Χάμπλιν, ξεφεύγοντας στο σκορ και “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Η Χάμπλιν με 15 πόντους, ανάμεσα τους οι έξι συνεχόμενοι στο τέταρτο δεκάλεπτο, που ουσιαστικά έκριναν την αναμέτρηση αλλά και οκτώ ριμπάουντ, ήταν η κορυφαία του αγώνα του ΣΕΦ. Από εκεί και πέρα, 14 πόντους είχε η Βίτολα, 12 η Σταμολάμπρου και η Πλουφ 10 και οκτώ ριμπάουντ.

Για τον Παναθηναϊκό, η Λύμουρα είχε 17 πόντους, η Ριντ 16 και η Χολμς 12 πόντους και εννέα ριμπάουντ.

Διαιτητές: Τσολάκος-Θεονάς-Τηγάνης
Δεκάλεπτα: 17-18, 36-36, 53-53, 70-64
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 10, Τόλφρι, Σταμολάμπρου 12(3), Σταμάτη 11(1), Αλεξανδρή 2, Νικολοπούλου 6, Δίελα, Βίτολα 14, Χάμπλιν 15.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16, Ζιάκα, Λύμουρα 17(3), Σμιθ 4, Βιντσιλαίου, Γρηγοροπούλου, Στακ 8(2), Μυλωνάκη, Χολμς 12(1), Χατζηνικολάου 7(1).