ΕΣΚΑ Εφήβων: Αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής

2015-09-23T13:06:29+00:00 2015-09-23T13:14:40+00:00.

23/Sep/15 13:06

Το 2/2 έκαναν Μαρούσι, Παναθηναϊκός, Περιστέρι και ΑΕΝΚ στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Εφήβων ΕΣΚΑ, ενώ Αμύντας και Απόλλων έφτασαν στην πρώτη τους νίκη.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Το δύο στα δύο έκαναν Μαρούσι, Παναθηναϊκός, Περιστέρι και ΑΕΝΚ στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Εφήβων της Α’ Κατηγορίας ΕΣΚΑ, κερδίζοντας με ευρεία διαφορά Γαλάτσι, Δούκα, Μελίσσια και ΚΑΠ, αντίστοιχα.

Στην πρώτη τους νίκη έφτασαν Απόλλωνας και Αμύντας και μάλιστα εκτός έδρας, καθώς επικράτησαν σε Νέα Μάκρη και Αιγάλεω. Η ομάδα του Υμηττού, μάλιστα, αν και κέρδιζε με διαφορά στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, βρέθηκε πίσω στο σκορ 5” πριν το τέλος. Με τον Παρασκευόπουλο να ευστοχεί σε δύο βολές το ματς πήγε στην παράταση και τότε οι φιλοξενούμενοι με προσωπικές ενέργειες από τους Σκορδά και Δροσινό και με σημαντικούς πόντους από τα αδέρφια Ναυπλιώτη πήραν το ροζ φύλλο.

Το ματς που ξεχώρισε: Ντέρμπι κατά το ήμισυ, θέαμα ως το τέλος

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγούμενος με 7-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Ο Μαστόρος άνοιξε με καλάθι και φάουλ το σκορ για τον Δούκα, όμως, μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι βρίσκονταν σταθερά μπροστά. Ένα σερί 2-9 από τους παίκτες του Μπακογιώργου έβαλε… φωτιά στο ματς και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 19-17. Με τον Λούντζη να αναλαμβάνει δράση, ευστοχώντας σε δύο τρίποντα μέσα σε ελάχιστο χρόνο, η απόσταση των δύο ομάδων έφτασε στο +9. Ωστόσο, ο Δούκας δεν άφησε τους “πράσινους” να απομακρυνθούν και με τρίποντο του Τζελάλη μείωσε ξανά στο καλάθι.

panath_douk_lountzis

Μετά την ανάπαυλα, ο Παναθηναϊκός αύξησε και πάλι τη διαφορά και με γκολ – φάουλ του νεοαποκτηθέντα Γεωργιάδη έφτασε γρήγορα στο 39-31. Λίγο αργότερα η απόσταση ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό και εκ τότε δεν απείλησαν οι φιλοξενούμενοι. Στην τελευταία περίοδο το “τριφύλλι” άνοιξε ακόμη περισσότερο την ψαλίδα, αλλά και από τις δύο πλευρές είδαμε καλό μπάσκετ, αποζημιώνοντας το κοινό στον “Τάφο του Ινδού”. Μεταξύ άλλων στο Κλειστό της Λεωφόρου βρέθηκαν και οι Γκιουζέλης, Κακαργιάς και Καμαριανός, παλιοί γνώριμοι των Ακαδημιών του Παναθηναϊκού, καθώς και οι Παπαγιάννης και Χαραλαμπόπουλος.