Κύπελλο: Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας

2015-09-23T18:12:58+00:00 2015-09-23T20:36:52+00:00.

23/Sep/15 18:12

Περιστέρι, Δούκας και Ψυχικό πέρασαν αλώβητοι από Πευκοχώρι, Λευκάδα και Βέροια επικρατώντας των τοπικών ομάδων, ενώ Μαχητές, Ηρακλής και Προμηθέας πήραν νίκη – πρόκριση στο νήμα.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Άνοιξε σήμερα η αυλαία του Κυπέλλου Ελλάδας, με τη διεξαγωγή της Α’ Φάσης, όπου συμμετέχουν όλες οι ομάδες της Α2 Εθνικής. ΠεριστέριΔούκας και Ψυχικό πέρασαν αλώβητοι από Πευκοχώρι, Λευκάδα και Βέροια επικρατώντας των τοπικών ομάδων. Οι Μαχητές,  ο Ηρακλής και ο Προμηθέας πήραν τη νίκη – πρόκριση στο νήμα, ενώ ο Φάρος επιβλήθηκε με άνεση του Παγκρατίου στο Κερατσίνι.

Παρά τις απουσίες, ο Δούκας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, χτίζοντας μια σημαντική διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (13-21). Οι παίκτες του Μάριου Γούναρη ανέβασαν ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και αύξησαν την απόσταση από τη Δόξα, προηγούμενοι με διψήφιο αριθμό (26-38). Η ψαλίδα της διαφοράς άνοιξε ακόμη περισσότερο μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια υπέρ της ομάδας των Βορείων Προαστίων. Ένα εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο των νησιωτών τους έφερε και πάλι πίσω στο ματς, όμως, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ψυχραιμία και τελικά επιβλήθηκαν με 74-70.

Στην Κύμη, ο Προμηθέας φάνηκε περισσότερο προετοιμασμένος. Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +5, ενώ στο ημίχρονο η διαφορά αυξήθηκε επιπλέον (27-34) . Μετά την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι, όμως η ομάδα της Πάτρας πήρε σύντομα και πάλι διαφορά ασφαλείας. Παρόλα αυτά, η Κύμη επέστρεψε στο ματς, καταφέρνοντας να βρεθεί στην πρωτοπορία στα 32′ (51-50) και λίγο αργότερα να προηγηθεί με πέντε. Ωστόσο, η τελευταία… λέξη ανήκε τους φιλοξενούμενους, που τελικά απέδρασαν με 62-64 με καλάθι στην εκπονή από τον Πέττα.

Δυνατό ήταν και το ξεκίνημα του Περιστερίου κόντρα στο Πευκοχώρι, καθώς οι “κυανοκίτρινοι” προηγήθηκαν με +7 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια, η διαφορά διευρύνθηκε και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 30-45. Οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου δεν απειλήθηκαν ποτέ ξανά και πατώντας… γκάζι στα τελευταία λεπτά έφτασαν σε μια εύκολη επικράτηση με το εντυπωσιακό 56-84.

Στην Καλλίθεα, το ματς ανάμεσα σε Εθνικό και Ηρακλή κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Μπορεί η ομάδα του Πειραιά να βρισκόταν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα μπροστά στο σκορ, όμως, οι Θεσσαλονικείς δεν την άφηναν να απομακρυνθεί. Ένα λεπτό πριν τη λήξη, οι ομάδες ήταν ισόπαλες, αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την έκπληξη και με 1/2 βόλες του Δέσπου επικράτησαν με 81-82.

Ένα ακόμη ντέρμπι, που κρίθηκε στην τελευταία επίθεση ήταν αυτό ανάμεσα στους Μαχητές και τη Λιβαδειά, με τους νεοφώτιστους της Α2 να παίρνουν το “ροζ” φύλλο με 91-90 και να προκρίνονται στην Β’ Φάση του Κυπελλου. Στη Βέροια, ο αγώνας είχε εξίσου έντονο ενδιαφέρον, όμως, το Ψυχικό κατάφερε στα τελευταία λεπτά να “καθαρίσει” το ματς, παίρνοντας και διαφορά 11 πόντων (68-79). Ο Φάρος ήταν η μόνη ομάδα που κατάφερε να επικρατήσει εύκολα εντός έδρας, αφού πήρε διαφορά άνω των 15 πόντων στο ημίχρονο (41-25), την οποία αύξησε και τελικά επικράτησε του Παγκρατίου με 79-57. Τέλος, ο Πανερυθραϊκός έχει κερδίσει το ματς με τον ΟΦΗ στα χαρτιά (20-0), αφού η ομάδα της Κρήτης αποσύρθηκε.