Παναθηναϊκός: Ο Νέντοβιτς έδειξε τον δρόμο για το Final Four του Κυπέλλου

2021-12-27T20:44:22+00:00 2021-12-27T21:02:11+00:00.

27/Dec/21 20:44

nedovic_lavrio

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στο Λαύριο (93-69), παίρνοντας τη νίκη και μαζί και την πρόκριση για την τετράδα του Κυπέλλου Ελλάδας.

Κανένα πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό κόντρα στο Λαύριο!

Οι ”πράσινοι” δεν κινδύνευσαν σε κανένα σημείο του ματς και με 93-69 πήραν τη νίκη και μαζί την πρόκριση για την τετράδα του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Νέντοβιτς έδειξε τον δρόμο με 5/8 τρίποντα και συνολικά 15 πόντους (από το ημίχρονο), με τους νικητές να έχουν αρκετές λύσεις, απέναντι στο Λαύριο, που δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια τους κατόχους του τροπαίου.

Όλα αυτά με τον Παναθηναϊκό να μην έχει στον πάγκο τον Πρίφτη και στην αποστολή τον Σαντ-Ρος και τον Έβανς, ενώ για το Λαύριο ο Κάρτερ είπε ”αντίο”, για να συνεχίσει στην Ζενίτ.

Θυμίζουμε ότι στο Final Four του Κυπέλλου, που θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο της Κρήτης το τριήμερο 18-20/2/22, έχουν ήδη προκριθεί Ολυμπιακός και ΑΕΚ, μετά τις νίκες τους κόντρα στον Ιωνικό (110-85) και το Περιστέρι (90-77) αντίστοιχα. Εκκρεμεί το Προμηθέας-ΠΑΟΚ, που αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων στους Θεσσαλονικείς.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με 5/5 σουτ για το 12-7 με ΟυάιτΜέικον, γρήγορα όμως το Λαύριο ανάκαμψε με τον Κακλαμανάκη κυρίως, με το 15-9 να γίνεται 20-19. Η άμυνα των φιλοξενούμενων έκανε την δουλειά σε εκείνο το σημείο, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν την περίοδο στο +5 (24-19).

Οι ”πράσινοι” ανέβασαν την απόδοσή τους στην συνέχεια και γρήγορα έφτασαν στο +11 (33-22). Οι παίκτες του Σερέλη δεν τα παράτησαν προς στιγμήν και μείωσαν εκ νέου σε 36-29, αλλά ο Νέντοβιτς με 5/7 τρίποντα έδωσε το σύνθημα για το 53-34, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 53-38.

Ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι για το 63-43 στο 23′, με τον Παπαγιάννη να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση. Το Λαύριο προσπάθησε κυρίως μέσω των Σμιθ και Ουίλιαμς να επιστρέψει στο ματς, το κατάφερε εν μέρει με το 63-53, αλλά δεν υπήρχαν οι επιπλέον βοήθειες, για το 71-56 στο 30′.

Το ματς έλαβε τέλος ουσιαστικά, όταν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 82-60, με τα τελευταία 6′ του αγώνα να μετατρέπονται σε τυπική διαδικασία. Ο Παναθηναϊκός δεν επαναπαύτηκε, κράτησε την μεγάλη διαφορά και έτσι έφτασε στη νίκη-πρόκριση με το τελικό 93-69.

Πού κρίθηκε: Όταν ο Παναθηναϊκός είδε το Λαύριο να μειώνει σε 20-19, πάτησε το γκάζι και εξαφανίστηκε, χωρίς να κοιτάξει ξανά πίσω.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νέντοβιτς έπαιξε τόσο-όσο με 15 πόντους και 5/8 τρίποντα. Ο Μποχωρίδης είχε 12 πόντους με 4/4 τρίποντα, ο Παπαγιάννης είχε 10 πόντους-8 ριμπάουντ, ο Πέρι 10 πόντους και ο Παπαπέτρου 10 πόντους-7 ασίστ με 3/9 σουτ.

Για το Λαύριο, προσπάθησε ο Κακλαμανάκης με 14 πόντους-6 ριμπάουντ, ο Μουράτος είχε 11 πόντους-9 ασίστ, ο Σμιθ 9 και ο Ουίλιαμς 9.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 53-38, 71-56, 93-69

Παναθηναϊκός: Μέικον 5, Πέρι 10, Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 12, Καββαδάς 8, Παπαπέτρου 10, Κασελάκης 6, Ουάιτ 9, Αβδάλας 2, Νέντοβιτς 15, Μαντζούκας 6

Λαύριο: Νικολαϊδης 4, Σμιθ 9, Μουράτος 11, Αμίνου 3, Ουίλιαμς 9, Φιλοξενίδης, Κακλαμανάκης 14, Περσίδης 4, Σπρίντζιος, Φέργκιουσον 6, Γερομιχαλός 5, Βουλγαρόπουλος 4