Προμηθέας: Το καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο τον έστειλε στο Final Four! (videos)

2022-02-05T21:01:10+00:00 2022-02-05T21:39:44+00:00.

05/Feb/22 21:01

Με ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκε με +25 ο Προμηθέας κέρδισε στην Πάτρα τον ΠΑΟΚ με 100-86 και προκρίθηκε για τρίτη συνεχόμενη σεζόν στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας και θα δώσει το παρών στο Final Four του Ηρακλείου (18-20/2).

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν εντυπωσιακή και απόλυτα προσηλωμένη στο πρώτο ημίχρονο του προημιτελικού και με το κομβικό +25 που πήγε στα αποδυτήρια δεν γινόταν να χάσει την πρόκριση στο δεύτερο μέρος την οποία και τελικά πανηγύρισε με 100-86 απέναντι στον ΠΑΟΚ που πάλεψε για μία τεράστια ανατροπή η οποία έμεινε στα μισά.

Πλέον ο Προμηθέας για τρίτη συνεχόμενη σεζόν θα βρεθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας και περιμένει την κλήρωση της Δευτέρας (7/2) για να μάθει ποιον από τους Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει στο Final Four του Ηρακλείου (18-20/2), ενώ ο ΠΑΟΚ επικεντρώνεται αποκλειστικά στις υποχρεώσεις του στη Stoiximan Basket League.

Πατρινό “πάρτι” πρόκρισης στο πρώτο ημίχρονο

Ντέρμπι ήταν από νωρίς το παιχνίδι και με καλό ρυθμό με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 12-8 (στο 4′) έχοντας 5/7 σουτ. Οι Πατρινοί με καλές επιλογές στην επίθεση και εντυπωσιακό σερί 11-0 πέρασαν μπροστά με 19-12 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 31-18 και τον Προμηθέα να έχει προβάδισμα ακόμα και των 15 πόντων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Ζούρου έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 12-2 “εκτόξευσε” το προβάδισμα της στο +23 (43-20 στο 14′) και έγινε από νωρίς το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει και έκανε το σκορ 48-30 (στο 17′), αλλά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το κομβικό +25 (60-35) και το Προμηθέα να έχει 7/13 τρίποντα και 17/23 δίποντα.

Το “πάλεψε” ο ΠΑΟΚ και ανησύχησε τον Προμηθέα από το -25

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πάτρα ξεκίνησε με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να προσπαθεί να ροκανίσει τη διαφορά και με επιμέρους σκορ 13-4 και με τον Τολιόπουλο να φτάνει τους 8 πόντους μείωσε σε 64-48 (στο 25′). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν πάντως να κρατήσουν ένα προβάδισμα της τάξης των 20 πόντων (75-54 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον ΠΑΟΚ πίσω με 78-62 μετά από πόντους των Γκριν και Μάντζαρη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ εξαπέλυε την αντεπίθεση του για την απόλυτη ανατροπή και με το Μάντζαρη να πετυχαίνει ένα μεγάλο τρίποντο μείωσε ακόμα περισσότερο σε 81-71 στο 33ο λεπτό του προημιτελικού. Ο Λοβ έφερε στο 34ο λεπτό τη διαφορά και κάτω από τους 10 (84-75) και πλέον απειλούσε ανοιχτά με μεγάλο κάζο τους γηπεδούχους.

Τρία λεπτά πριν το τέλος του μεγάλου αγώνα ο Άντριτς με ένα ακόμα μεγάλο τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 14 (93-79) και ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα με τον Προμηθέα να πανηγυρίζει τη μεγάλη πρόκριση στη λήξη με 100-86.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο όπου ο Προμηθέας έκανε ότι ήθελε σκοράροντας 60 πόντους και με προβάδισμα του +25 (60-35) εξασφάλισε από νωρίς την πρόκριση, παρά την αντεπίθεση του ΠΑΟΚ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Αγραβάνης ήταν εντυπωσιακός με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 12 κερδισμένα φάουλ και 2 κλεψίματα, ενώ καθοριστικοί ήταν και ο Γκραντ με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Ρέι με 10 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 60-35, 78-62, 100-86