Ολυμπιακός: Απέκλεισε την ΑΕΚ και έχουμε “ωραίο ματς” για τελικό! (videos)

2022-02-18T20:47:22+00:00 2022-02-18T21:17:05+00:00.

18/Feb/22 20:47

Ο Ολυμπιακός μετά από τέσσερα χρόνια επιστρέφει στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας κερδίζοντας την ΑΕΚ με 76-70 στο δεύτερο ημιτελικό του Final Four της Κρήτης και στο ματς τίτλου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό το απόγευμα της Κυριακής (20/2, 17:00).

Αποστολή στο Ηράκλειο: Αχιλλέας Μαυροδόντης/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρουσίασε καλό πρόσωπο μόνο στο δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού του Final Four του Κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΚ και παρότι οι παίκτες του Στέφανου Δέδα ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικοί παρά τα προβλήματα τους τελικά ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση με 76-70.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον ο Ολυμπιακός επιστρέφει στους τελικούς Κυπέλλου ξανά μετά το 2018, ενώ θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στο θεσμό μετά τις 13/2 του 2019 (ημιτελικά) και σε ματς τίτλου εκ νέου μετά το 2013 στο κλειστό του “Ελληνικού” και όπως είπε και ο Δημήτρης Πρίφτης είναι καλό όταν οι δύο “αιώνιοι” παίζουν σε αγώνες τέτοιας σημασίας.

“Ερυθρόλευκο” προβάδισμα στο πρώτο μέρος με την ΑΕΚ να ελέγχει το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αποκλειστικά με τρίποντα στην επίθεση του και βρέθηκε πίσω στο σκορ (8-6 στο 5′) με την ΑΕΚ να σημαδεύει συνέχεια το ζωγραφιστό με drive. Οι ερυθρόλευκοι προσπαθούσαν να βρουν λύσεις μέσα από το καλάθι με τον Φαλ και προηγήθηκαν με 14-12 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 18-16 και την “Ένωση” να ελέγχει το ρυθμό μέσα από την άμυνα της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες με τον Παπανικολάου να φτάνει γρήγορα τους 10, αλλά τον Χάμερ να διατηρεί το ελάχιστο “κιτρινόμαυρο” προβάδισμα (24-23 στο 14′) με τη ΑΕΚ να διαβάζει σωστά στην επίθεση της. Ο Μάρτιν μαζί με τον Ουόκαπ έδωσαν “αέρα” έξι πόντων (31-24 στο 16′) με σερί 7-0 στο Ολυμπιακό ο οποίος όμως ακόμα δεν είχε καλό αγωνιστικό ρυθμό, αλλά βελτίωσε την άμυνα του.

Οι “κιτρινόμαυροι” αντέδρασαν και χωρίς τον Κολόμ στο παρκέ και με σερί 5-0 μείωσαν σε 30-29 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 32-29 και τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να μην μπορούν να επιβάλλου το ρυθμό τους στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους Πειραιώτες

Το δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παίζει εξαιρετική άμυνα και με τον Βεζένκοφ και τον Φαλ να πρωταγωνιστούν επιθετικά άρχισε να “χτίζει” ένα σημαντικό προβάδισμα που έφτασε και σε διψήφια επίπεδα.

Η ΑΕΚ έβρισκε μονάχα λύσεις με τον Γκρίφιν, αλλά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν βρει ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα νίκης 56-42.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί παρά τις προσπάθειες της “Ένωσης” και ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο 34ο λεπτό με 62-45. Τρία λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΚ με τον Χάμερ μείωσε σε 66-58, και σε 66-61 με τον Πετρόπουλο (στο 38′) και όλα έδειχναν να ανατρέπονται. Ο Ουόκαπ με ένα μεγάλο τρίποντο έδειχνε να “καθαρίζει” το ματς το οποίο και πήρε στο τέλος ο Ολυμπιακός μαζί με την πρόκριση με 76-70.

Που κρίθηκε: Στην τρίτη περίοδο όπου ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 24-13 απέκτησε προβάδισμα 14 πόντων (56-42) το οποίο δεν έχασε μέχρι το τέλος “κλειδώνοντας” από το 30′ την πρόκριση.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σάσα Βεζένκοφ πρωταγωνίστησε με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ καθοριστική συμβολή είχαν ο Παπανικολάου με 16 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ, αλλά και ο Σλούκας με 10 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-29, 56-42, 76-70.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 4, Φλιώνης 18, Πετρόπουλος 3, Φιλιππάκος, Γκρίφιν 11, Κουζέλογλου 4, Μαυροειδής 4, Χάμερ 26, Καρλής, Γόγολος

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Έισι, Ουόκαπ 8, Ντόρσεϊ 6, Λαρεντζάκης 1, Φαλ 7, Σλούκας 12, Μάρτιν 11, Βεζένκοφ 15, Πρίντεζης, Παπανικολάου 16, Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ