Κύπελλο Γυναικών: Ο Ολυμπιακός πήρε τον… πρόωρο τελικό με Παναθηναϊκό!

2022-04-08T21:36:46+00:00 2022-04-09T05:56:11+00:00.

08/Apr/22 21:36

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό και θα αντιμετωπίσει την Ελευθερία Μοσχάτου στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 69-55 στο ντέρμπι των «αιωνίων» και εξασφάλισε το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών που διεξάγεται στα Χανιά.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και έφτασε έτσι στη νίκη, με την οποία πέρασε για 5η σερί φορά σε τελικό Κυπέλλου.

Η Σταμολάμπρου είχε 13 και η Βίτολα 15, ενώ από την άλλη οι 14 της Φιτζέραλντ δεν ήταν αρκετοί.

Η εξέλιξη:

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, καθώς ξεκίνησε με πολλά εκατέρωθεν λάθη και σκληρές άμυνες, γεγονός που κράτησε χαμηλά το σκορ (6-6, 6΄33΄΄), ωστόσο ο Ολυμπιακός κατάφερε και προηγήθηκε με το ισχνό 13-10.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με διαφορετικό ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και πολύ γρήγορα ο δείκτης του σκορ ανέβηκε, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα με 21-17 (5΄55΄΄). Με το δίποντο της Νικολοπούλου η ομάδα του Πειραιά απέκτησε διψήφια διαφορά στο σκορ με 31-21 (18΄03΄΄). Με τον Παναθηναϊκό να μην έχει τις κατάλληλες απαντήσεις και μετά από ένα σερί 10-0 του Ολυμπιακού το ημίχρονο έκλεισε στο 37-21.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με δύο τρίποντα από τις δύο ομάδες, πρώτα της Φιτζέραλντ για τις «πράσινες» (37-24) και απάντησε η Σταμάτη για τις «κόκκινες» (40-24). Οι αθλήτριες του Παναθηναϊκού κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να ανατρέψουν το σκηνικό του αγώνα και τα κατάφεραν έως ένα βαθμό μειώνοντας σε 44-37 (26΄33΄΄). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια ελέγχοντας τα ριμπάουντ, γεγονός που του επέτρεψε να διατηρήσει και τον έλεγχο του σκορ (52-42, 29΄59΄΄).

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού δεν είχε ανάλογη συνέχεια στο τέταρτο δεκάλεπτο, γεγονός που επέτρεψε στον Ολυμπιακό να διατηρήσει με μεγαλύτερη ευκολία τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (61-48, 35΄39΄΄) και να επικρατήσει με το τελικό 69-55.

Δεκάλεπτα: 13-10, 37-21, 52-42, 69-55
Διαιτητές: Κατραχούρας, Θεονάς, Χριστινάκης
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλαφ 7, Σταμολάμπρου 13(1), Σταμάτη 3(1), Αλεξανδρή 3, Σπυριδοπούλου 7, Σύρρα, Νικολοπούλου 9, Φουράκη, Δίελα 2, Βαμβακά 2, Βίτολα 15(1), Χάμπλιν 8.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 11, Φιτζέραλντ 14(3), Σταμάτη, Λύμουρα 7(1), Κωτούλα, Μυλωνάκη, Χολμς 12(1), Χατζηνικολάου 9, Κάιζερ 2.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ – ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ 71-61

Στον άλλον ημιτελικό η Ελευθερία Μοσχάτου έκανε την έκπληξη και άφησε εκτός τελικού τη οικοδέσποινα ομάδα των Χανίων, επικρατώντας με 71-61.

Η Καρακασίδου είχε 22 πόντους για τις νικήτριες, ενώ από την άλλη οι 15 της Παπαδάκη δεν μπόρεσαν να αλλάξουν τον ρου του αγώνα

Δεκάλεπτα: 21-18, 43-33, 57-47, 71-61
Διαιτητές: Πουρσανίδης, Κωνσταντινίδου, Τσάνταλη
Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Δαμουλάκη, Καρακασίδου 22, Νάτσκου, Φεράρι 3(1), Στεφανίδου, Σμιθ 14(1), Θεοδωρομανωλάκη 14(3), Τζέιμς 16(1), Τσέρου 2.
ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τζουγκράκη 1, Σαλιάι 2, Πάλινς 12, Παπαδάκη 15(3), Τσιχλάκη, Οικονομάκη 4, Ντέλιτς 13(1), Φάρρου, Χάρις 14.