ΕΣΚΑ Εφήβων: Αποτελέσματα 4ης Αγωνιστικής

2015-10-08T12:05:28+00:00 2015-10-08T12:05:28+00:00.

08/Oct/15 12:05

Αήττητες συνέχισαν στο Πρωτάθλημα Εφήβων της Α’ Κατηγορίας ΕΣΚΑ οι ομάδες του Παναθηναϊκού και της ΑΕΝΚ. Μαρούσι, Δούκας, Αιγάλεω και Μελίσσια νίκησαν, επίσης, στα πλαίσια της 4ης Αγωνιστικής.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Τα ματς που ξεχώρισαν: Δύο οι αήττητοι, μία η… έκπληξη

Στο Κλειστό της Λεωφόρου, οι παίκτες του Κωνσταντίνου Παπαδόπουλου έκαναν επίδειξη δύναμης κόντρα στον Απόλλωνα Αθηνών, καθώς επικράτησαν με το ευρύ 91-39. Πρώτος σκόρερ για ακόμη ένα ματς ήταν ο Χρήστος Ιορδάνου με 21 πόντους, ενώ μεστή εμφάνιση είχαν και οι Ρουμελιώτης και Κατσούλης.

Δεκάλεπτα: 25-11,51-18,70-22,91-39
Παναθηναϊκός (Παπαδόπουλος): Μπόλης 5, Κατσούλης 11(2), Κασιούμης 10, Ρουμελιώτης 12(1), Μαγουλάς 2, Κουφόπουλος 6, Ιορδάνου 21(2), Παπαδάκης 8, Πιλάβιος 2, Παπαδόπουλος, Μπέλη 6, Γεωργιάδης 8

Στον Υμηττό, η Κηφισιά αντιμετώπισε τον αποδυναμωμένο εξ αιτίας τραυματισμών Αμύντα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό από την αρχή του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν να προηγηθούν με διψήφια διαφορά. Οι “πορτοκαλί” έκαναν μια ύστατη προσπάθεια στα τελευταία λεπτά, πίεσαν στην άμυνα, κατέβασαν την απόσταση στο +8, ωστόσο, δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο.

Το Περιστέρι μπορεί να είχε ηττηθεί στην προηγούμενη αγωνιστική από τον Παναθηναϊκό, είχε, όμως, μια πολύ καλή παρουσία, που προϋπέθεται πολλά για τη συνέχεια. Το Αιγάλεω, ωστόσο, κατάφερε να οδηγήσει τους “κυανοκίτρινους” στη δεύτερη συνεχή τους ήττα. Από τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ματς και παρά την μεγάλη προσπάθεια των Γοργόνη, Καργιάννη και Παπαδάκη, κατάφεραν να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη.