Παναθηναϊκός: Πήρε το “διπλό” στο ΣΕΦ και έμεινε ζωντανός στη μάχη του τίτλου της Α1 Γυναικών!

2022-05-05T20:38:24+00:00 2022-05-05T20:38:24+00:00.

05/May/22 20:38

Σε έναν συναρπαστικό πρώτο τελικό, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 81-76 και μείωσε σε 2-1 τη σειρά με τον Ολυμπιακό.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη μετά από ένα συναρπαστικό ματς απέναντι στον Ολυμπιακό με 81-76 στο ΣΕΦ και μείωσε σε 2-1 τη σειρά των τελικών, μένοντας έτσι ζωντανός στη μάχη του τίτλου.

Από την αρχή η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη είχε το προβάδισμ και μπόρεσε να το κρατήσει μέχρι τέλους, παρά της προσπάθεια των γηπεδούχων για ανατροπή στην τέταρτη περίοδο. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Κυριακή (8/5, 15.00) στο Π.Γιαννακόπουλος.

Ουσιαστικά με αυτό τον τρόπο ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σημαντικό βήμα, όμως θέλει ακόμα, καθώς η σειρά κρίνεται στις 4 νίκες, με τον Ολυμπιακό να έχει το πάνω χέρι, λόγω του 2-0 της κανονικής διάρκειας (τα αποτελέσματα ακολουθούν τις ομάδες στους τελικούς) αλλά και του πλεονεκτήματος έδρας.

Η Φιτζέραλντ με 27 και η Ριντ με 24 ήταν οι κορυφαίες για τον Παναθηναϊκό, ενώ από την άλλη η Πλουφ σταμάτησε στους 24 και η Σταμολάμπρου 19.

Η εξέλιξη:

Στη σειρά των αγώνων προηγείται 2-1 ο Ολυμπιακός (υπολογίζονται και τα παιχνίδια της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος) και

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στον αγώνα και μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά βρέθηκε στη θέση του οδηγού. Με τις Ριντ, Φιτζγκέραλντ και Χατζηνικολάου άρχισε να χτίζει διαφορά φτάνοντας και στο +11 (25-36) δύο λεπτά από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχες από την άλλη εμφανίστηκαν νευρικές και με τις Βίτολα και Πλουφ προσπαθούσαν να βρουν λύσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και με έξι συνεχόμενους πόντους από τη Σταμολάμπρου μείωσε σε 40-47. Οι φιλοξενούμενες ωστόσο με τη Ριντ κατάφεραν εκ νέου να ξεφύγουν (42-58, 28′).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει αρχικά στους έξι πόντους με τρίποντο της Νικολοπούλου (58-64 στο 34′) και στη συνέχεια στους πέντε με την Πλουφ (65-70 στο 38′). Ο Παναθηναϊκός ωστόσο έδειξε ψυχραιμία στο τέλος φτάνοντας στη νίκη με 81-76.

Δεκάλεπτα: 14-21, 30-40, 45-60, 76-81

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 24 (8/11 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Σταμολάμπρου 19 (6/11 δίποντα, 3 ασίστ), Σταμάτη 3, Αλεξανδρή, Σπυριδοπούλου 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Σύρρα, Νικολοπούλου 6 (2), Δίελα, Βίτολα 9 (1), Χάμπλιν 7 (6 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 24 (11/19 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Φίτζεραλντ 27 (9/18 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζιάκα, Σταμάτη 2, Λύμουρα, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη, Χολμς 12 (3), Χατζηνικολάου 12 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ)