Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων: Στον τελικό Προμηθέας και ΔΕΚΑ

2022-07-02T21:40:25+00:00 2022-07-02T21:40:25+00:00.

02/Jul/22 21:40

ΔΕΚΑ και Προμηθέας Πάτρας πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων (3/7, 15:30).

Στον μεγάλο τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων (3/7, 15:30), που διεξάγεται στην Καρδίτσα προκρίθηκε η ΔΕΚΑ, καθώς επικράτησε μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού με 63-58.

Η ΔΕΚΑ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με δύο τρίποντα του Λιοτόπουλου προηγήθηκε με 6-0. Τεσσεράμισι λεπτά μετά την έναρξη το σκορ ήταν 9-2 και ο Γιάννης Σιούτης πήρε το πρώτο του τάιμ-άουτ. Η ομάδα της Αθήνας μείωσε σε 12-9 με βολή του Κουστένη, 3:12′ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, όμως η ΔΕΚΑ με μεγάλο πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Λιοτόπουλο διατήρησε τα ηνία του αγώνα.

Ο Αθανασόπουλος με μία βολή έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (24-23, 6:29′ πριν την ανάπαυλα), ενώ λίγο πριν ο Πατρίκης της ΔΕΚΑ έκανε το τρίτο του φάουλ. Η ομάδα του Ευόσμου ξαναπέρασε μπροστά με 31-29, στο 19′ με σουτ του Πατρίκη και πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας διαφορά τριών πόντων.

Ο Παναθηναϊκός με σερί 5-0 προηγήθηκε στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου και το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Η ΔΕΚΑ προηγήθηκε με 58-54, πέντε λεπτά πριν τη λήξη, όμως ο Κουδτένης μείωσε σε 58-56.

Οι δύο ομάδες δεν πέτυχαν πόντο για τέσσερα λεπτά και ο Αβδάλας 50” πριν τη λήξη ισοφάρισε σε 58-58. Ο Πούντος με σουτ τριών πόντων έδωσε διαφορά τριών πόντων στη ΔΕΚΑ 23” πριν τη λήξη, ο Παναθηναϊκός αστόχησε σε δύο τρίποντα και ο Πατρίκης με τον Λιοτόπουλο, έχοντας από μία εύστοχη βολή, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 31-34, 50-51, 58-63

Παναθηναϊκός (Σιούτης): Ζερβός, Κουστένης 19, Αδαμόπουλος 7(1τρ., 10ρ.), Αβδάλας 21(2τρ., 18ρ.), Ρημαγμός, Αθανασόπουλος 11(1), Βλάσσης, Ντάψης.

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Κουρουτζίδης, Μεσσηνιώτης, Στράντζαλης 6, Πατρίκης 13(15ρ.), Πασχαλίδης 2, Πούντος 9(1), Καπαγερόπουλος 7, Λιοτόπουλος 26(3τρ., 11ρ.).

Στον τελικό και ο Προμηθέας

Στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό, ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε με 58-56 του Περιστερίου και πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του τουρνουά.

Μετά το αρχικό 2-0 του Προμηθέα, το Περιστέρι έκανε σερί 7-0 και πήρε το προβάδισμα. Οι Περιστεριώτες διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 9′, όταν ο Πρέκας έγραψε το 13-11. Η ομάδα της Αχαΐας πήρε τα ηνία, έφτασε ως το +8 (22-14) με τον Βλάσση να ευστοχεί. Άμεση ήταν η απάντηση του Περιστερίου που μείωσε σε 22-19, για να πάρει και πάλι στη συνέχεια το προβάδισμα (25-24, 18′).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο μέχρι 3′ πριν το τέλος του όταν ο Προμηθέας έγραψε το 38-33 και κράτησε αυτή τη διαφορά μέχρι το 34′, όταν με τρίποντο ο Αποστόλου διαμόρφωσε το 48-39. Το Περιστέρι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και κατάφερε με ένα σερί 10-0 να βρεθεί και πάλι μπροστά στο σκορ (48-49).

Ο Στέβοβιτς με μία βολή και ο Βλάσσης με δίποντο έκαναν το 51-49, 2:37′ πριν το τέλος, ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης έγραψε το 53-50. Ένα τρίποντο του Σοϊλεμετζίδη «έδωσε αέρα» τεσσάρων πόντων στον Προμηθέα (56-52) και το σουτ του Πρέκα οδήγησε στο +6. Ο Μαραγκιουδάκης με τρίποντο και μία βολή μείωσε στους δύο (58-56) που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 26-27, 40-35, 58-56

Προμηθέας Πάτρας (Σκροπολίθας): Βλάσσης 16(2), Πρίφτι, Αναγνωστόπουλος, Στέβοβιτς 4, Ρουμελιώτης 8, Σοϊλεμετζίδης 6(2), Καούρης, Κονδύλης, Αποστόλου 5(1), Πρέκας 16, Χωματάς 3(1), Τσίρος.

Περιστέρι (Σκουφάκης): Τζιάλλας, Πολίτης 5(1), Μαραγκουδάκης 19(1), Πασχάλης 8, Κολοβός, Παλληκαράς 6, Παγώνης 8(1), Λιοσάτος, Χαβουτσάς 10.