Α2: Πέρασε αλώβητο από το Δαΐς το Ψυχικό

2015-10-20T19:16:07+00:00 2015-10-20T19:48:23+00:00.

20/Oct/15 19:16

Το Ψυχικό επικράτησε στο “Δαΐς” σε ένα πραγματικό ντέρμπι με 76-78 του Δούκα σε εξ αναβολής αγώνα για την 1η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Το Ψυχικό επικράτησε στο “Δαΐς” με 76-78 του Δούκα σε εξ αναβολής αγώνα για την 1η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2. Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι, όμως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν τελικά να επωφεληθούν από το γεγονός ότι βρίσκονταν μπροστά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Γιάννης Δημάκος με 22 πόντους.

Το Ψυχικό ξεκίνησε καλύτερα, κερδίζοντας διαφορά δέκα πόντων απ’ την αρχή του ματς (5-15, 5′). Μετά από τρία λεπτά χωρίς πόντο για τους γηπεδούχους, ο Τζόρτζεβιτς έκανε το 9-19, ενώ λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου ο Μιλεντίγιεβιτς μείωσε με τρίποντο σε 15-24. Με τον Σέρβο να οδηγεί στο σκορ η ψαλίδα έκλεισε ακόμη περισσότερο, ενώ ο Κουκάς έκανε το 33-36 στα τέλη του ημιχρόνου. Μετά την ανάπαυλα η διαφορά βρισκόταν στο καλάθι, με τους παίκτες του Γιώργου Ρεμεντέλα, όμως, να μην χάνουν την πρωτοπορία, μέχρι το 32′, οπότε ο Περδικάρης “έγραψε” το 57-56. Ωστόσο, οι “κυανοκίτρινοι” πήραν και πάλι διαφορά ασφαλείας. Στα 34” για το τέλος ο Κουκάς ευστόχησε από τα 8μ. (74-76), ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Μιλεντίγιεβιτς έκλεψε και ο Μιχάλογλου ισοφάρισε σε 76-76. Παρόλα αυτά, στα 10” ο Παπανικολάου έκανε με ψυχραιμία το 76-78 και χάρισε την πρώτη φετινή νίκη στο Ψυχικό.

ΔΟΥΚΑΣ 76-78 ΨΥΧΙΚΟ
Διαιτητές: Καλδίρης, Θεωνάς, Μπίκας
Δεκάλεπτα: 16-24, 33-37, 53-54, 76-78.
Δούκας (Γούναρης): Τζόρτζεβιτς 29, Καυκής 1, Μιχάλογλου 20, Κουκάς 9, Μαστόρος, Σπυρόπουλος, Καραμπάτσος 2, Περδικάρης 5, Μολφέτας 5, Μιλεντίγεβιτς 5.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 5, Ντ. Αχής, Μοσχοβίτης, Παπανικολάου 8, Δημάκος 22, Π. Αχής 15, Αγγελακόπουλος 11, Χρυσός 2, Μελισσαράτος 4, Τσιώκος 2, Στέβοβιτς 2.