Β’ Εθνική (Νότος): “Άλωσε” τη Νίκαια ο Αμύντας

2015-10-21T19:16:05+00:00 2015-10-21T19:46:44+00:00.

21/Oct/15 19:16

Ο Αμύντας επιβλήθηκε του Ιωνικού στη Νίκαια, με 64-72, σε εξ αναβολής αγώνα της 1ης Αγωνιστικής του Νότιου Ομίλου της Β’ Εθνικής.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Ο Αμύντας, αφήνοντας πίσω του τα άσχημα 30 λεπτά κόντρα στου Παπάγου, επιβλήθηκε του Ιωνικού στη Νίκαια, με 64-72, σε εξ αναβολής αγώνα της 1ης Αγωνιστικής του Νότιου Ομίλου της Β’ Εθνικής.

Ο αγώνας ξεκίνησε με ευστοχία και χαλαρές άμυνες τόσο για τους γηπεδούχους, όσο και για τους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αμύντας άρχισε να δείχνει τις προθέσεις του. Πιέζοντας σε άμυνα και επίθεση, κατάφερε να πάρει διαφορά 8 πόντων πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ωστόσο, ο Ιωνικός επέστρεψε στο παρκέ με μεγάλη δυναμική, ισοφαρίζοντας αρχικά σε 44-44, ενώ λίγο αργότερα βρέθηκε να προηγείται και πάλι 54-50 (30′). Στα τελευταία λεπτά, όμως, οι παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού ευστοχώντας από την γραμμή του 6μ.75 “καθάρισαν” το παιχνίδι και έτσι έφυγαν με το “ροζ” φύλλο από το Κλειστό της Νίκαιας. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Δημήτρης Πίνης, ενώ ακολούθησαν οι Αγγελόπουλος και Κουκουνιάς.

Δεκάλεπτα: 24-22, 34-42, 54-50, 64-72.
Ιωνικός Νικαίας (Οικονόμου): Κούτουλας 5 (1), Ντιμπ 9, Μπολάτογλου, Μούκας 9 (3), Ρεκουνιώτης, Τασόπουλος 12, Λυκογιάννης 14, Βεσκούκης 10, Γιαννίκος 5.
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 10, Αγγελόπουλος 12, Διαμαντόπουλος 5 (1), Μαντζούρος 3 (1), Βαρδιάνος 2, Πίνης 15 (3), Κουκουνιάς 13 (1), Μπάρμπας 6 (2), Καμπούρη 2, Βογιατζής 3.