2015-10-24T18:28:11+00:00 2015-10-25T11:43:01+00:00.

Κύμη και Φάρος συνεχίζουν αήττητοι, μοιράζοντας την κορυφή της βαθμολογίας. Λιβαδειά, Πανερυθραϊκός, Eθνικός και Ηρακλής επικράτησαν εντός έδρας, ενώ “διπλό” έκαναν οι Μαχητές

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Κύμη και Φάρος συνεχίζουν αήττητοι, μοιράζοντας την κορυφή της βαθμολογίας. Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε στον Εθνικό. Λιβαδειά, Πανερυθραϊκός και Ηρακλής επικράτησαν εντός έδρας, ενώ οι Μαχητές έκαναν σημαντικό “διπλό” στο Παγκράτι.

Τα ματς

Κακό ήταν το ξεκίνημα του Παγκρατίου για ένα ακόμη παιχνίδι. Οι Μαχητές βρήκαν την ευκαιρία να προηγηθούν με +8 στα πρώτα 5′, καθώς η μοναδική επιθετική λύση των “ροσονέρι” ήταν ο Σαχπατσίδης μέσα στη ρακέτα. Η διαφορά έφτασε ακόμη και σε διψήφιο νούμερο. Όμως, με τον Κυριακόπουλο να οδηγεί μειώθηκε και πάλι σε 21-29 (10′). Στα επόμενα λεπτά, οι γηπεδούχοι φάνηκε να διώχνουν τον … φόβο, ροκανίζοντας τη διαφορά μέχρι το -2 (37-39, 38′). Αλλά, οι Θεσσαλονικείς δεν τους επέτρεψαν να πλησιάσουν περισσότερο. Μετά την ανάπαυλα, άρχισαν πάλι να ανοίγουν την ψαλίδα και η απόσταση έφτασε εκ νέου στο +12 (46-58). Με τους Κουτρούλια και Κυριακόπουλο να δείχνουν τον δρόμο, η απόσταση έφτασε και πάλι στο -5 (55-60, 28′), και λίγο αργότερα, μετά από μια τρίτη αντεπίθεση στο -2 (62-64, 36′). Παρόλα αυτά, η ψυχραιμία των γηπεδούχων τους οδήγησε στην τελική επικράτηση με 72-79. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γκράβας, ενώ η συμβολή των Μπουρδάνου και Μάρουσιτς ήταν σημαντική για τη νίκη.

Μεγάλο ντέρμπι διεξήχθη στην Καλλιθέα, με τον Εθνικό να αναδεικνύεται νικητής. Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου η ομάδα του Πειραιά βρισκόταν μπροστά με +3 (28-25), όμως, γρήγορα η διαφορά αντιστράφηκε (30-33). Με τους φιλοξενούμενους, ωστόσο, να μην μπορούν να σκοράρουν τα τελευταία 2 λεπτά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά ασφαλείας στο ημίχρονο (39-33). Στο δεύτερο μισό, η πρωτοπορία συνέχιζε να αλλάζει αρκετές φορές χέρια. Παρά το γεγονός ότι ο Προμηθέας βρέθηκε να προηγείται με 55-61, τελικά οι παίκτες του Γιάννη Βλάχου υποχρέωσαν τους Πατρινούς στην πρώτη τους εκτός έδρας ήττα, ύστερα από ένα ολόκληρο χρόνο. Σε εκπληκτική βραδιά βρέθηκε ο Γκιζογιάννης, σκοράροντας 27 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Βασιλόπουλος με 17.

Σε ένα εξίσου συναρπαστικό παιχνίδι, επικράτησε ο Πανερυθραϊκός της Δόξας με 84-76. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, το οποίο έληξε 64-64 στην κανονική περίοδο. Στα τελευταία πέντε λεπτά, ωστόσο, οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και έναν την νίκη να μοιάζει εύκολη, οδηγώντας την ομάδα της Λευκάδας στην δεύτερη φετινή της ήττα.

Στην πρεμιέρα του Βαγγέλη Αλεξανδρή στον πάγκο του Ηρακλή, η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε την πρώτη της νίκη κόντρα στο μαχητικό Περιστέρι. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ από την αρχή του αγώνα. Η διαφορά των 4 πόντων, που κατάφεραν να πάρουν στο πρώτο δεκάλεπτο, πολλαπλασιάστηκε γρήγορα στην δεύτερη περίοδο. Παρά την καλή εμφάνιση των Πολυτάρχου και Γκίλχριστ, οι “κυανοκίτρινοι” έφτασαν να απειλήσουν μόνο στα τελευταία λεπτά, τα οποία, όμως, δεν ήταν αρκετά για να ολοκληρώσουν την ανατροπή τους. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Ντι Νούνο, με 16 πόντους.

Εκπληκτικό ξεκίνημα έκανε η πρωτοπόρος της βαθμολογίας Κύμη, που ανάγκασε τους παίκτες του Μάριου Γούναρη να σκοράρουν μόνο 9 πόντους, έναντι 25 στα πρώτα δέκα λεπτά. Στην δεύτερη περίοδο, ο Δούκας κατάφερε να μειώσει σε μονοψήφια διαφορά, όμως, μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά τους γηπεδούχους. Κωνσταντακόπουλος και Τουντζιαράκης ήταν οι κορυφαίου του Βασίλη Μπρατσιάκου.

Ο Φάρος επικράτησε με ευρεία διαφορά της Ευρώπης Πευκοχωρίου, ωστόσο, δεν ήταν τόσο εύκολο, όσο δείχνει το τελικό 85-64. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά καθ’όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με το Πευκοχώρι, όμως, να μην απομακρύνεται αρκετά. Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του Ανδρέα Πολέμη, καθώς έκαναν ένα επιμέρους 26-12, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-17, 37-34, 49-53, 72-67
Λιβαδειά (Μάγειρας): Βουκαντίνοφ 6, Ντακούλιας 9 (1), Τερματζίδης 1, Βούλγαρης 2, Γκαγκαλούδης 27 (2), Μαχαίρας 9, Καλαμπάκας 9 (1), Δημητριάδης 9 (2), Μαράντος, Χάλαρης, Σταύρου
Φίλιππος (Γκίμας): Τόζιος 8, Οικονομόπουλος 7 (1), Τόκας, Κυριάκου, Δεληγιώργης 8 (2), Ότοβιτς 18 (1), Ναούμης 9, Κασαμπαλής 9, Σαμαράς 2, Τριχόπουλος 8, Πεχλιβάνος

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ – ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
Δεκάλεπτα: 17-13, 39-34, 59-52, 85-64
Φάρος Κερατσινίου (Πολέμης): Παπαδόπουλος 10(2), Χόρτσας, Ζαφείρης, Καράμπουλας 8, Μπατής, Χαραλαμπόπουλος, Λιακόπουλος 20(2), Αγγελόπουλος 9(1), Κομποδιέτας 10(1), Σκορδίλης 8, Κατούφας 12, Κακιούζης 8.
Ευρώπη Πευκοχωρίου (Ντολόπουλος): Ανδρεάδης, Αμπατζίδης, Μάρτζος 20(3), Ονάσογλου 21(3), Αράπης, Νίκολιτς 8(1), Θεοδωράκος 3(1), Ζώτος 2, Κιγμέτογλου 2, Συμεωνίδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 65-60
Δεκάλεπτα: 19-15, 30-23, 53-39, 65-60
Ηρακλής (Αλεξανδρής): Σταματογιάννης 2, Κοντόπουλος, Μουρατιδης 8, Γ. Αποστολίδης 12 (1), Ντι Νούνο 16 (1), Γκιουλέκας 2, Καραγκιολίδης 2, Κοθράς, Απ. Αποστολίδης 3 (1), Μπένας 10, Δέσπος 10
Περιστέρι (K. Παπαμάρκος): Λάκκας 3, Παπαδιονυσίου 6, Τσιότρας 6 (1), Πολυτάρχου 14 (4), Παπαντωνάκος, Σκουλίδας 5 (1), Ψαρόπουλος 7 (1), Κατιάκος 4, Πέτρουλας, Γκίλχριστ 15

ΚΥΜΗ – ΔΟΥΚΑΣ 70-60
Δεκάλεπτα: 25-9, 41-33, 59-43, 70-60
Κύμη (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 15, Αράπης 4, Ψαθάς 6, Κακιούζης, Παπαντωνίου 12 (4), Καρινούσκας 8, Κατράνας, Σιγκούνας 5 (1), Γκιζογιάννης 9 (3), Κωνσταντακόπουλος 16 (3), Σκουλούδης, Λόλας 4
Δούκας (Γούναρης): Καυκής 2, Μιχάλογλου 8 (2), Κουκάς 2, Σπυρόπουλος 4, Καραμπάτσος 11 (2), Περδικάρης 10, Καρράς 2, Μαστώρος 2, Μολφέτας 9 (10, Μιλεντίγεβιτς 10 (2)