ΕΣΚΑ U21: Αποτελέσματα 3ης Αγωνιστικής

2015-11-06T15:20:37+00:00 2015-11-06T15:43:45+00:00.

06/Nov/15 15:20

Νίκη – πρωτιά στον 1ο Όμιλο πέτυχε το Περιστέρι κόντρα στον Παναθηναϊκό, σε έναν πρώιμο τελικό του Πρωταθλήματος U21. ΑΕΚ και Ηλυσιακός συνέχισαν επιτυχημένα.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Νίκη – πρωτιά στον 1ο Όμιλο πέτυχε το Περιστέρι κόντρα στον Παναθηναϊκό, σε έναν πρώιμο τελικό του Πρωταθλήματος U21, για την 3η Αγωνιστική. Αυτός ήταν ο δεύτερος αγώνας και για τις δύο ομάδες, καθώς η 2η Αγωνιστική δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη. Η ΑΕΚ κατάφερε να κάνει την πρώτη της νίκη στον Αμύντα, ενώ ο Ηλυσιακός επικράτησε εντός έδρας του Χολαργού.

Το ματς που ξεχώρισε: Πήρε το… λάφυρο από τον “Τάφο” το Περιστέρι

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, όμως, λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 8 πόντων (12-20, 10′), με τους Σκουλίδα και Γοργόνη να οδηγούν επιθετικά. Ωστόσο, ο Καλαϊντζάκης μείωσε γρήγορα στο -3 (17-20, 12′), ενώ λίγο αργότερα ο Μπέλη έβαλε μπροστά το τριφύλλι (26-25). Στα επόμενα δεκαπέντε λεπτά, καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε στο σκορ.

skoulidas_U21

Στο ξεκίνημα του τελευταία δεκαλέπτου, ο Γεωργιάδης με δύο ατομικές προσπάθειες έκανε το 57-55. Με τον Σκουλίδα, όμως, να απαντά, πατώντας τη γραμμή του τριπόντου (57-57) έγινε η αρχή ενός σερί 0-9 (57-64) που “σφράγισε” ουσιαστικά τη νίκη των “κυανοκίτρινων”. Έτσι, με πρώτο σκόρερ τον Παπαδιονυσίου με 20 πόντους, οι πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης πήραν την πολυτιμότερη νίκη από το Κλειστό “Π. Γιαννακόπουλος“, θέτοντας τα θεμέλια μιας σπουδαίας συνέχειας στη διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 12-20, 35-35, 52-55, 68-74
Παναθηναϊκός (Παπαδόπουλος): Γράψας 4, Κατσούλης, Κασιούμης 4, Ρουμελιώτης 2, Μαγουλάς 4, Κουφόπουλος 2, Ιορδάνου 11, Παπαδόπουλος, Παπαδάκης 7(1), Καλαϊτζάκης 14(3), Μπέλη 8, Γεωργιάδης 12(1)
Περιστέρι (Παναγάκης): Κιτσάκης 3(1), Τζαμουράνης, Γοργόνης 8, Μπιμπούδης 5(1), Ανέστης 6, Παπαδάκης 2, Σκουλίδας 16(2), Γεωργουσόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 20(2), Κουνάβης, Δομπρογιάννης 10, Φάσουρας