ΕΣΚΑ U21: Αποτελέσματα 4ης Αγωνιστικής

2015-11-13T18:00:53+00:00 2015-11-14T11:32:45+00:00.

13/Nov/15 18:00

ΕΣΚΑ

Ο Παναθηναϊκός “έκλεψε” στην εκπνοή την νίκη από την ΑΕΚ, ενώ οι “Πρίγκιπες” της Δυτικής Όχθης συνεχίζουν αήττητοι.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Το Περιστέρι παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας του 1ου Ομίλου, καθώς επιβλήθηκε και της Νίκης Αμαρουσίου, ενώ ο Παναθηναϊκός “έκλεψε” στην εκπνοή τη νίκη από την ΑΕΚ. Ο Χολαργός πέτυχε την πρώτη του φετινή επικράτηση απέναντι στον Δούκα, ενώ ο Ιωνικός νίκησε τον Ηλυσιακό στη Νίκαια.

Τα ματς που ξεχώρισαν: Συνεχίζει αήττητο το Περιστέρι, σπουδαία ανατροπή ο Παναθηναϊκός

Οι “Πρίγκιπες” της Δυτικής Όχθης τα βρήκαν… σκούρα απέναντι στη Νίκη. Στο πρώτο δεκάλεπτο το Περιστέρι προηγούνταν με 16-15, όμως, σύντομα οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά (16-18, 13′). Τα επόμενα είκοσι λεπτά καμία ομάδα δεν πήρε το πάνω χέρι στο ματς. Στα 33′ ο Παπαδιονυσίου ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα, κάνοντας για πρώτη φορά το +7 υπέρ των γηπεδούχων (52-45). Λίγο αργότερα, με τον Σκουλίδα να ευστοχεί και πάλι από την γραμμή των 6μ.75 η απόσταση έφτασε στο +10 (58-48, 47′). Ωστόσο, οι “κυανοκίτρινοι” δεν θα έπαιρναν τόσο εύκολα τη νίκη. Με 5 συνεχόμενους πόντους η ομάδα του Αμαρουσίου πλησίασε στο καλάθι (59-57), όμως, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κατοχή, κερδίζοντας φάουλ. Ο Δομπρογιάννης ευστόχησε σε 1/2 βολές και οι Περιστεριώτες έκαναν τελικά το 3/3. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παπαδιονυσίου, με 23 πόντους.

Papadion_U21

Δεκάλεπτα: 16-15, 32-33, 46-43, 60-57
Περιστέρι (Παναγάκης): Κιτσάκης 3 (1), Τζαμουράνης 5 (1), Γοργόνης 5 (1), Μπιμπούδης, Ανέστης 2, Σκουλίδας 18 (4), Γεωργουσόπουλος 2, Κάργιαννης, Παπαδιονυσίου 23 (3), Δομπρογιάννης 2, Κουνάβης
Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Τσεκένης 4, Καράμπελας 8 (2), Καλλιγάς 4, Θωμόπουλος Θ. 14 (1), Σταύρος 8, Σταθόπουλος 9, Μαύρος 15

Στο ντέρμπι της Αγωνιστικής, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε στο Κλειστό “Π. Γιαννακόπουλος”. Η “Βασίλισσα” μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ, κερδίζοντας διψήφια διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Με τους Μωραϊτη, Καμαριανό και Κουτσούγερα να ηγούνται στην επίθεση η απόσταση διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα ως το ξεκίνημα του δεύτερου μισού. Τότε η ΑΕΚ έδειξε σημάδια κούρασης και οι “πράσινοι” άρχισαν σταδιακά να πλησιάζουν.  Η επιθετική αδράνεια των “κιτρινόμαυρων” επέστρεψε στον Παναθηναϊκό να προηγηθεί λίγα λεπτά πριν τη λήξη. Με τον Μωραϊτή να ευστοχεί σε βολές, οι τυπικά γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά, όμως, στην επόμενες δύο φάσεις το “τριφύλλι” έκανε το +3. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Τάφα πήρε το ριμπάουντ ύστερα από άστοχο τρίποντο και πετυχαίνει καλάθι, κερδίζοντας παράλληλα φάουλ. Αστοχώντας, όμως, στη βολή δεν κατάφερε τελικά να στείλει το ματς στην παράταση. Καλύτερος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Ιορδάνου, πετυχαίνοντας 25 πόντους.