ΑΕΚ – Περιστέρι 65-77: Από τον Φρανσίσκο με… αγάπη στον πρώτο τελικό της ιστορίας του!

2023-02-18T16:59:06+00:00 2023-02-18T17:43:38+00:00.

18/Feb/23 16:59

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 2022-2023 / FINAL-8 / ΑΕΚ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Το Περιστέρι νίκησε την ΑΕΚ με 77-65 έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον απίστευτο Σιλβέν Φρανσίσκο και έγραψε ιστορία καθώς πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας για πρώτη φορά στην ιστορία του!

Αποστολή στο Ηράκλειο: Γιάννης Ράμμας, Στέφανος Τάτσιος/ info@eurohoops.net

Ο Φρανσίσκο έκανε το παιχνίδι της ζωή του με 33 πόντους και η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έφτασε στον τελικό περιμένοντας τον Ολυμπιακό ή τον Παναθηναϊκό, με τον Έλληνα κόουτς στην πρώτη μεγάλη του επιτυχία στους πάγκους. Επιστρέφει, δε, σε τελικό Κυπέλλου στο ίδιο γήπεδο μετά το 2018, όταν η ΑΕΚ είχε κερδίσει τον Ολυμπιακό!

Ο Γάλλος γκαρντ “πυροβόλησε” το καλάθι της ΑΕΚ με 14 πόντους στα τελευταία τρία λεπτά και οδήγησε την ομάδα του σε θρίαμβο, καταβάλλοντας την αντίσταση των “κιτρινόμαυρων” που πάλεψαν σκυλίσια και είχαν τον έλεγχο του αγώνα ως το 36, παρότι έπαιζαν χωρίς τον Ακίλ Μίτσελ, τον Μάντσεν, τον Μαυροειδή και μέσα στο παιχνίδι έχασαν επίσης τον Κένι Ουίλιαμς και τον Γιάνις Στρέλνιεκς! Πόσο να αντέξει; Και πώς να αντισταθεί σε αυτόν τον απίστευτο… μικροσκοπικό αλλά θαυματουργό Φρανσίσκο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Σε πολύ υψηλό ρυθμό ξεκίνησε το Περιστέρι που έβαλε 21 πόντους (21-15) σε μόλις έξι αγωνιστικά λεπτά με οκτώ του “καυτού” Μάρκους Ντένμον και πέντε του Σιλβένβ Φρανσίσκο!

Ο φρενήρης, όμως, ρυθμός της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη διακόπηκε εξαιτίας της άμυνας ζώνης της ΑΕΚ, η οποία αφενός σταμάτησε το σκοράρισμα του Περιστερίου κι αφετέρου μείωσε σε 23-21, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 24-21.

Η είσοδος του Ξανθόπουλου (κυρίως) και του Φρέιζερ, έστρωσε την κατάσταση για την ΑΕΚ (26-24 μπροστά) χάρη και στους πόντους των ΜακΓκριφ και Μάιλς που τελικά αγωνίστηκε. Ο Καντζούρης κράτησε την άμυνα ζώνης αφού αυτή ήταν που περιόρισε το επιθετικό μομέντουμ του Περιστερίου και η ΑΕΚ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού (34-30 στο 16′).

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 39-34 με τον έλεγχο της κατάστασης στα χέρια της και με buzzer beater τρίποντο του Μάιλς (10π.) για το +5, το μεγαλύτερο προβάδισμα για την ομάδα του. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη δεν έβρισκαν λύσεις, ειδικά από μακριά (4/15 στο 20λεπτο) παρά το αρχικό τους κρεσέντο πίσω από τα 6.75 μέτρα και μοιραία έμειναν πίσω.

To Περιστέρι ξεκίνησε εντυπωσιακά το δεύτερο ημίχρονο όπως και το πρώτο, με τον καυτό Φρανσίσκο να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι (19π.) και με δέκα σερί δικούς του πόντους έκανε το 44-39!  Η άμυνα των “κυανοκίτρινων” οδήγησε την ΑΕΚ σε άθλιες επιλογές που έκανε να σκοράρει 3.5 λεπτά, αλλά εκεί συνήλθε με την επιστροφή του Ξανθόπουλου και του Μάιλς, τρέχοντας ένα δικό της 9-0!

Τα σερί των δύο ομάδων διαδέχτηκαν τα εκατέρωθεν καλάθια με τον Μάιλς να πρωταγωνιστεί για την ΑΕΚ και τον Φρανσίσκο για το Περιστέρι (51-51 στο 28′) που βρήκε βοήθειες κι από Χάμερ-Κασελάκη.  Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις ομάδες ισόπαλες αλλά την Ένωση να χάνει (και) τον Κένι Ουίλιαμς με διάστρεμμα που υπέστη λίγα δευτερόλεπτα πριν το 30λεπτο. Στο μεταξύ κι ο Γιάνις Στρέλνιεκς έμεινε εκτός σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο λόγω τραβήγματος!

Παρά τα προβλήματα της, η ΑΕΚ κατάφερε να θωρακίσει τη ρακέτα της και να αφήσει το Περιστέρι να σουτάρει από μακριά που ήταν τραγικά άστοχο (25%).  Η ΑΕΚ ξέφυγε για λίγο με 59-55 αλλά η υπεροπλία του Περιστερίου σε αριθμό μάχιμων παικτών, δεν την άφηνε να αποσπαστεί περισσότερο, ενώ σταδιακά ο Μπίλαν άρχισε να κερδίζει τις μάχες στη ρακέτα με τους ΜακΓκριφ-Γόντικα στα τέσσερα φάουλ.

Η ΑΕΚ ξαναγύρισε σε ζώνη για να περιορίσει τη δράση του Περιστερίου στο ζωγραφιστό της, αλλά δύο τρίποντα από Κασελάκη και Φρανσίσκο έκαναν το 67-62 με μόλις τρία λεπτά να απομένουν!

Ο τρομερός Γάλλος διεθνής γκαρντ πρόσθεσε κι ένα γκολ-φάουλ αμέσως μετά κι ένα ακόμα τρίποντο επίσης (73-62) και το Περιστέρι έγραψε ιστορία με την πρώτη του πρόκριση σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδας στο παρθενικό Final 8 του θεσμού!

Ο Σιλβέν Φρανσίσκο ήταν ο αναμφισβήτητος MVP για την ομάδα του Περιστερίου. Δεν ήταν απλά ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του και του γηπέδου, αλλά κι αυτός που στις κρίσιμες στιγμές στο τελευταίο τρίλεπτο πέτυχε τους καθοριστικούς πόντους, με ένα απίστευτο σερί κυρίως έξω από τα 6.75 μέτρα.

Που κρίθηκε

Καθαρά και ξάστερα το ματς κρίθηκε στα τελευταία πέντε λεπτά. Από το 62-59 υπέρ της ΑΕΚ με τρίποντο του Γιάνκοβιτς, το Περιστέρι έκανε ένα σερί 17-0 με 14 πόντους του Φρανσίσκο και οι όποιες αντιστάσεις των “κιτρινόμαυρων” κάμφθηκαν οριστικά και αμετάκλητα.

Δεκάλεπτα (Περιστέρι-ΑΕΚ): 24-21, 10-18, 19-14, 24-12

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 9 (4/5διπ., 3ριμπ.), Φρανσίσκο 33 (4/4διπ., 4/8τριπ.,  12/11βολ., 6ριμπ., 4ας., 8λαθ.), Κόλεμαν 1, Μωραΐτης 3 (4ας.), Ραντάνοφ, Ντένμον 10 (2/6τριπ., 4ας.), Κασελάκης 11 (8ριμπ.), Περσίδης, Χουγκάζ, Χάμερ 10 (7ριμπ.).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζερ 2, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 2 (6ας.), Φλιώνης 6 (5ριμπ.), ΜακΓκριφ 9 (4ριμπ.), Γιάνκοβιτς 11 (4ρ., 4ας.), Μάιλς 21 (9/10βολ., 4/6τριπ., 6ριμπ.), Γόντικας 2, Παπαδάκης, Ουίλιαμς 6, Στέλνιεκς 6 (2/4τριπ.).