Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-65: Νίκες έντεκα και τελικό… ΛΕΒΕΝΤΙΚΑ! (videos)

2023-02-18T20:16:02+00:00 2023-02-18T21:26:51+00:00.

18/Feb/23 20:16

vezenkov

Ο Ολυμπιακός μετά από ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο “λύγισε” με 81-65 τον Παναθηναϊκό στον ημιτελικό του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας στο Ηράκλειο Κρήτης και δίνει ραντεβού… τίτλου με το Περιστέρι (19/2, 19:15).

Αποστολή στο Ηράκλειο: Στέφανος Τάτσιος/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος και στις δύο πλευρές του παρκέ με πρωταγωνιστές τους Λι και Παπαγιάννη, όμως ο Ολυμπιακός με την τριάδα Βεζένκοφ, Παπανικολάου και Κάνααν ξέσπασε στο τρίτο δεκάλεπτο και πανηγύρισε με 81-65 την πρόκριση στο μεγάλο τελικό του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας υπερασπιζόμενος τον τίτλο του.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει το 11ο Κύπελλο της ιστορίας του και το δεύτερο συνεχόμενο απέναντι στο Περιστέρι (19/2, 19:15), ενώ έδωσε συνέχεια και στο νικηφόρο σερί του κόντρα στον Παναθηναϊκό σε όλες τις διοργανώσεις, το οποίο έφτασε αισίως το 11-0.

Καλύτερος ο Παναθηναϊκός, προβλήματα για Ολυμπιακό και πράσινο προβάδισμα στο ημίχρονο!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το προβάδισμα (10-8 στο 6′) παίρνοντας όλους τους πόντους του από Λι και Ουίλιαμς, ενώ ο Ολυμπιακός είχε ήδη 3 λάθη.

Ο Παπανικολάου χρεώθηκε με δύο φάουλ, όμως ο Βεζένκοφ με 12 προσωπικούς πόντους και 5/6 σουτ έβαλε μπροστά την ομάδα του με 18-14 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 22-19 για τους ερυθρόλευκους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παπαγιάννης πρόσφερε ενέργεια και σκορ τον Παναθηναϊκό και με τον Λι να φτάνει τους 12 έκαναν το σκορ 30-27 (στο 14′).

Σλούκας και Λαρεντζάκης με 2/2 τρίποντα και την ερυθρόλευκη άμυνα να βελτιώνεται έβαλαν και πάλι μπροστά τον Ολυμπιακό με 35-33 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους πράσινους να κάνουν σερί 7-0 και να προηγούνται με 40-35!

“Ξέσπασε” στο τρίτο δεκάλεπτο και… τέλειωσε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός!

Το δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να ξεκινάει με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 20-1 δια χειρός Κάνααν (11 πόντους) και Παπανικολάου (9 πόντους) και με 6/7 τρίποντα και να προηγείται για πρώτη φορά με +14 (55-41 στο 27′) και τους πράσινους, να παρουσιάζουν μεγάλη έλλειψη συγκέντρωσης!

Στο ματς υπήρξε μεγάλη ένταση και καβγάδες μεταξύ παικτών και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 64-50, ενώ οι Πειραιώτες νωρίτερα προηγήθηκαν και με +17.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Λι με ένα δύσκολο καλάθι και φάουλ μείωσε στο 33′ σε 68-57 και έδωσε “ανάσα” και ελπίδα στον Παναθηναϊκό. Ο Μπλακ με σερί πόντους έβαλε και πάλι μπροστά τον Ολυμπιακό με +15 (72-57 στο 35′) και τον έχρισε μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Δύο λεπτά πριν το τέλος όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί μετά από αστοχία των δύο ομάδων και τον Ολυμπιακό να προηγείται με 77-64, ενώ στο τέλος πανηγύρισε την πρόκριση με 81-65.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός μπήκε πίσω στο σκορ με 40-35, όμως με επιμέρους σκορ 29-10 και 6/11 τρίποντα προηγήθηκε με 64-50 στο 30′ και ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ ήταν ο MVP του ημιτελικού με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα κάνοντας τη διαφορά για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-40, 64-50, 81-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2 (0/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 14 (1/1 δίποντο, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Πάπας, Φαλ 4 (11 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 7 (1), Βεζένκοβ 22 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 15 (5/5 τρίποντα), Μπόλομποϊ 2, Μπλακ 5, ΜακΚίσικ 4 (0/5 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 4 (5 ριμπάουντ), Λι 17 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Ουίλιαμς 13 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αγραβάνης 2, Καλαϊτζάκης Γ. 2, Μπέικον 5 (1/12 σουτ, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Πονίτκα 6 (1), Γκουντάιτις 1 (0/3 δίποντα, 1/2 βολές).