Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 87-83: Με back to back ανατροπή, back to back πρωταθλητής στις Γυναίκες

2023-04-02T15:04:55+00:00 2023-04-02T15:15:52+00:00.

02/Apr/23 15:04

olympiacos-gunaikes

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το δεύτερο σερί πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών μετά τη νέα νίκη του επί του Παναθηναϊκού με 87-83. Φοβερή ανατροπή από το -20 για τις νικήτριες.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ με 87-83 και παρέμεινε στην κορυφή!

Με αυτή τη νίκη, οι ”ερυθρόλευκες” κατέκτησαν το πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, για έβδομη φορά στην ιστορία τους.

Το πιο εντυπωσιακό είναι ότι ο Ολυμπιακός κάλυψε μια διαφορά 20 πόντων από το 28-48 στη δεύτερη περίοδο!

Όπως ακριβώς είχε γίνει και πριν λίγες ημέρες στον δεύτερο τελικό της σειράς στην έδρα των ”πράσινων” (60-66).

Σε ό,τι αφορά το ματς, οι νικήτριες μπήκαν από την αρχή σε ρόλο οδηγού και διατήρησαν διψήφιες διαφορές μέχρι και το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχες έκαναν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να μειώσουν σε 69-72 στο 30′.

Και δεν έμειναν εκεί, για το 82-79 στο 37′, με την εικόνα του ματς να έχει αλλάξει πλήρως, πριν ολοκληρωθεί η μεγάλη ανατροπή.

Η Γκούσταφσον με 22 πόντους-8 ριμπάουντ-5 ασίστ ξεχώρισε για τις νικήτριες, όπως και η Αγιούσο με 21. Για τον Παναθηναϊκό, προσπάθησε με 19 η Χριστινάκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-33, 42-55, 69-72, 87-83

Ολυμπιακός (Νίκλας): Σταμολάμπρου 11, Αγιούσο 21 (3/5 τρίποντα), Σπυριδοπούλου 9 (3/5 τρίποντα), Σύρρα, Γκούσταφσον 22 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νικολοπούλου 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Διέλα 2, Σουκ 9

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ζιάκα, Κωτούλα, Παυλοπούλου 11 (1), Πότερ 13, Σωτηρίου 5, Αλεξανδρή 14 (2), Χριστινάκη 19 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Κάρτερ 14 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκη 3 (1), Χαιριστανίδου 4