ΕΣΚΑΝΑ Εφήβων: Αποτελέσματα 9ης Αγωνιστικής

2015-11-26T12:57:56+00:00 2015-11-26T13:37:55+00:00.

26/Nov/15 12:57

Ασταμάτητος ο Ίκαρος, που πήρε το “διπλό” και από τη Βούλα. Επίδειξη δύναμης για τον δεύτερο Πανιώνιο. Διεκόπη το ματς του Ολυμπιακού.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Μια ακόμη σπουδαία επικράτηση πέτυχε ο Ίκαρος Καλλιθέας, κόντρα στον Πρωτέα στη Βούλα. Πανιώνιος, Κρόνος και Παλαιό Φάληρο κέρδισαν, επίσης, εκτός έδρας. Η Ευρυάλη ήταν η μόνη που υπερασπίστηκε το γήπεδό της απέναντι στον Ιωνικό. Το παιχνίδι του Ολυμπιακού με τον Άλιμο διεκόπη λόγω αυξημένης υγρασίας, που καθιστούσε το παρκέ ακατάλληλο, και θα συνεχιστεί σε νέα ημερομηνία.

Τα ματς που ξεχώρισαν: Ασταμάτητος ο Ίκαρος, μόνος – δεύτερος ο Πανιώνιος

Χωρίς αντίπαλο φαίνεται πως αγωνίζεται ο Ίκαρος στο φετινό Πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΝΑ, καθώς πήρε το “διπλό” και στη Βούλα με 81-55 απέναντι στον δυναμικό Πρωτέα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στον πόντο ως τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου, με τους παίκτες της Καλλιθέας, όμως, να έχουν κυρίως το προβάδισμα. Λίγο πριν το ημίχρονο η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει και ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ουσιαστικά χάρισε την νίκη τους φιλοξενούμενους. Με την διαφορά να αγγίζει ακόμη και το +30, στην τελευταία περίοδο πήραν περισσότερο χρόνο συμμετοχής οι μικρότεροι της αποστολής. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο 99άρης Πετρόπουλος, με 17 πόντους, ενώ ακολούθησαν Κουρέπης και Σάλεχ, με 16 και 14 έκαστος.

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Πανιώνιος στην Ελευσίνα, με τους “πάνθηρες” να βρίσκονται πλέον μόνοι τους στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφια διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, η οποία διατηρήθηκε στους 10 περίπου πόντους ως την ανάπαυλα. Μη καταφέρνοντας να αντιδράσει ο Πανελευσινιακός, οι “κυανέρυθροι” της Νέας Σμύρνης διεύρυναν ακόμη περισσότερο τη διαφορά ως το τελικό 67-49. Με 21 πόντους ολόκληρο το ματς ο Καπρής, ενώ 17 προσέθεσε ο Μπίρης. Καλύτερος για τους γηπεδούχους ήταν ο πρώην παίκτης του Πανιωνίου, Δούκας, πετυχαίνοντας 14 πόντους.