Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 65-61: Η Τζόουνς τον έστειλε στα ημιτελικά του Κυπέλλου

2023-12-24T14:02:16+00:00 2023-12-24T14:15:12+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

24/Dec/23 14:02

Σ’ ένα ντέρμπι μέχρι το τελευταίο λεπτό, ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Ολυμπιακό με 65-61 στο “Παύλος Γιαννακόπουλος” και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά την ήττα του Ολυμπιακού από τη Ρίγα στη ρεβάνς των playoffs του EuroCup, οι “ερυθρόλευκες” ηττήθηκαν με 65-61 και από τον Παναθηναϊκό στο Κυριακάτικο (24/12) ντέρμπι για τα προημιτελικά του 27ου Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι “πράσινες” με τη σημαντική αυτή νίκη, πέρασαν στις “4” καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου (Παναθηναϊκός, ΠΑΣ Γιάννινα, Ελευθερία Μοσχάτου, Εσπερίδες) κι ουσιαστικά έγιναν το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου (όπως και πέρυσι).

Πρώτη σκόρερ για τους νικητές και πρωταγωνίστρια του ματς ήταν η Τζάσμιν Τζόουνς η οποία πέτυχε 24 πόντους (4/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/8 βολές), με 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Μεγάλο ματς και από την Τζίλιαν Αλέιν που έβαλε 12 (4/7 δίποντα, 4/6 βολές), με 18 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για τις ηττημένες του Θάνου Νίκλα, η Ελεάννα Χριστινάκη σημείωσε 16 (5/12 δίποντα, 6/9 βολές), με 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ 15 έβαλε η Κριστίν Βίτολα (5/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), με 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η εξέλιξη

Παραμονή Χριστουγέννων, σ’ ένα κατάμεστο “Παύλος Γιαννακόπουλος” (το σολντ άουτ είχε ανακοινωθεί από το Σάββατο 23/12), ο Παναθηναϊκός μπορεί να μην ξεκίνησε καλά, με τις “ερυθρόλευκες” να ξεκινούν ζεστές και να παίρνουν ένα προβάδισμα (0-8), όμως κατάφερε και βρήκε αντίδραση παίρνοντας κεφάλι στο σκορ μετά από ώρα.

Η κόουτς των γηπεδούχων, Ελένη Καπογιάννη μετά από ένα τάιμ άουτ, σαν να “ξύπνησε” τις παίκτριές της, αφού μετά από εκείνο το σημείο έτρεξαν ένα σερί 6-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ με 38-35 λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες άλλαζαν συνεχώς προβαδίσματα, ενώ επί ένα δίλεπτο περίπου το ματς ήταν ισόπαλο στο 44-44. Τα συνεχόμενα λάθη του Ολυμπιακού και τα καλάθια της Σωτηρίου και της “διπλής” (10 π., 13 ριμπ.) Τζίλιαν Αλέιν, έδωσαν ένα ισχνό προβάδισμα στο τριφύλλι, για να έρθει η Τσβίτκοβιτς με τρομερό καλάθι και φάουλ σε “νεκρό” χρόνο να κάνει το 53-49.

Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να παίζει σκληρή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και με καλές επιλογές στην επίθεση, η διαφορά έφτασε μέχρι και το +8 για πρώτη φορά.

Ο Ολυμπιακός πέρασε μετά από 12 λεπτά μπροστά με το καλάθι της Νικολοπούλου, ενώ η Τζόουνς στα 55″ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στις “πράσινες”. Το ντέρμπι καλά κρατούσε, η Τζόουνς έβαλε 6 συνεχόμενους πόντους στο τελευταίο λεπτό (ένα δίποντο και 4/4 βολές), η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού, Ελεάννα Χριστινάκη έχασε μία κρίσιμη βολή και ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στους “4” του Κυπέλλου.

Πού κρίθηκε

Στα συνεχόμενα καλάθια της Τζόουνς στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε επιστρέψει και απειλούσε…

Παίκτρια-κλειδί

Η Τζασμίν Τζόουνς φυσικά, η οποία εκτός από το καλάθι από μέση απόσταση έδωσε το προβάδισμα με +1 στις “πράσινες”, έβαλε και τις βολές που ουσιαστικά έδωσαν τη νίκη-πρόκριση στον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 38-35, 53-49, 65-61

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 2, Παυλοπούλου 3, Τσβίτκοβιτς 15 (1/2 τρίποντα), Μπάτσιου, Σωτηρίου 7, Πατσιάντζη, Αλεξανδρή 2, Τζόουνς 24 (3/8 τρίποντα), Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 12 (18 ριμπάουντ), Χαιριστανίδου, Υφαντοπούλου

Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 5, Σπυριδοπούλου 6, Σύρρα 4, Νικολοπούλου 8 (9 ασίστ), Καρλάφτη, Δίελα, Βίτολα 15 (7 ριμπάουντ), Χριστινάκη 16 (7 ριμπάουντ), Κολλάτου, Τόμπιν 7