ΠΑΟΚ – Άρης 74-76: Ο Άγιος Τολιόπουλος το γύρισε ΜΟΝΟΣ του και τον έστειλε στα ημιτελικά!

2024-02-15T22:15:33+00:00 2024-02-16T01:41:20+00:00.

15/Feb/24 22:15

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 2023-2024 / FINAL-8 / ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΑΟΚ - ΑΡΗΣ (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Ο Άρης πήρε μία ΦΟΒΕΡΗ νίκη επί του ΠΑΟΚ με 74-76 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας 2024, με αδιανόητη εμφάνιση από τον Τολιόπουλο! Αντίπαλος ο Παναθηναϊκός (17/2, 18:00).

Αποστολή στο Ηράκλειο: Βαγγέλης Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Απίστευτη ανατροπή από το -15, απίστευτη νίκη για τον Άρη κόντρα στον ΠΑΟΚ με 74-76!

Οι κιτρινόμαυροι έχασαν σταθερά με διψήφιες διαφορές, όμως στο τέλος βγήκαν νικητές και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας 2024!

Τίποτα δεν θα είχε γίνει χωρίς το κρεσέντο του Τολιόπουλου, ο οποίος έβαλε κομβικό καλάθι στο -14” και συνολικά 24 πόντους, όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών.

Ο Έλληνας ηγέτης των νικητών ”εμφανίστηκε” στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο, έχοντας τους 17 από τους 30 πόντους του Άρη και συνολικά 24!

Θυμίζουμε ότι στον πρώτο προημιτελικό του Final 8, ο Παναθηναϊκός κέρδισε δύσκολα την ΑΕΚ με 79-72 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη

O ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και άμεσως πήρε το προβάδισμα, με τον Άρη να χρειάζεται σχεδόν 3:30 λεπτά για να σκοράρει. Η συνέχεια ανάλογη, με τον ”Δικέφαλο” να έχει πλουραλισμό στην επίθεση και έτσι να φτάνει ακόμα και στο +12 (23-11), με τον Άρη να έχει 4/10 σουτ. Έτσι, φτάσαμε στο τέλος της πρώτης περιόδου με τη διαφορά να φτάνει τους 14 (25-11).

Το σκηνικό ανάλογο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους τυπικά γηπεδούχους (ΠΑΟΚ) να έχουν το πάνω χέρι και να κρατούν τον έλεγχο του αγώνα χωρίς προβλήματα, την ώρα που το θετικό για τον ΠΑΟΚ ήταν οι πολλές επιλογές στην επίθεση. Αυτό έμελλε να φέρει και ακόμα μεγαλύτερες διαφορές μέχρι και το ημίχρονο, το οποίο βρήκε τις δυο ομάδες στο σκορ 43-39.

Η αντίδραση του Άρη άργησε ένα ημίχρονο, με τους ”κιτρινόμαυρους” να μπαίνουν στο παρκέ πιο αποφασιστικά με σερί 8-0 (43-37), με τον ΠΑΟΚ να χρειάζεται σχεδόν 3 λεπτά για να σκοράρει. Το 45-40 στο 24′ επιβεβαίωσε ότι πλέον το ματς ήταν ξανά ντέρμπι, πριν ο Τσαϊρέλης βγει μπροστά για να υπογράψει το +13 (57-44), για το 57-46 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Μαργαρίτης και Τσαϊρέλης πήγαν στον ΠΑΟΚ στο +15 (64-49). Ο Άρης επέστρεψε άμεσα, με τον Τολιόπουλο να βγαίνει μπροστά για το 73-72. Ο Φρίντρικσον είχε 1/3 βολές (74-72) και ο Μπλούμπεργκς 2/2 (74-74), με τον ΠΑΟΚ να χάνει την επίθεση και τον Τολιόπουλο να δίνει το προβάδισμα με 74-76 στο -14”. Τσαϊέλης και Φρίντρικσον αστόχησαν στο τέλος και έτσι ο Άρης ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Πού κρίθηκε

Στο καλάθι του Τολιόπουλου για το 74-76 στο -14” και την διπλή άστοχη τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ στο τέλος.

Παίκτης-κλειδί

Ποιος άλλος ΦΥΣΙΚΑ ο Τολιόπουλος με 24 πόντους, εκ των οποίων οι 17 μπήκαν στην τέταρτη περίοδο. Συνολικά είχε 3/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/4 βολές και 3 ασίστ σε 27:36′.

Το ΟΠΑΠ Final 8 Κύπελλο Ελλάδας Μπάσκετ είναι στο Pamestoixima.gr

Final 8 ή αλλιώς τέσσερις ημέρες γεμάτες μπασκετική δράση, που θα αναδείξουν το νικητή του πρώτου τίτλου της χρονιάς. Οκτώ ομάδες θα αναμετρηθούν για να διεκδικήσουν το Κύπελλο Ελλάδας Μπάσκετ ΟΠΑΠ και υπόσχονται θέαμα και δράση από τις 15 έως τις 18 Φεβρουαρίου στο Ηράκλειο. Ζεις τον παλμό του Final 8 στο Pamestoixima.gr, με δεκάδες αγορές σε κορυφαίες αποδόσεις και σούπερ προσφορές* για τον νικητή του Κυπέλλου Ελλάδας Μπάσκετ!