Αταμάν: “Σημαντική απόφαση η τεχνική, μετά από φάουλ που δεν δόθηκε στον Γκριγκόνις”

2024-02-18T20:49:18+00:00 2024-02-18T20:59:58+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

18/Feb/24 20:49

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 2023-2024 / FINAL-8 / ΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΑΟ - ΟΣΦΠ (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Ο Εργκίν Αταμάν μίλησε για τον χαμένο τελικό απ’ τον Ολυμπιακό, ενώ στάθηκε σε μία διαιτητική απόφαση στο τρίτο δεκάλεπτο.

Αποστολή στο Ηράκλειο: Βαγγέλης Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε ένα ακόμη Κύπελλο Ελλάδας (το τρίτο σερί), επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 69-58.

Ο Εργκίν Αταμάν μίλησε για τον χαμένο τελικό Κυπέλλου, ενώ αναφέρθηκε πως θα πρέπει όλοι να κοιτάξουν την επόμενη ημέρα. Μάλιστα, στάθηκε και σε μία διαιτητική απόφαση.

Μπορεί να χάσαμε σήμερα, αλλά αύριο είναι μία νέα ημέρα. Ο Ολυμπιακός απόψε ήταν καλύτερος δεν παίξαμε εμείς καλά στο τουρνουά. Ήταν ο χειρότερός μας αγώνας σε αυτό το Κύπελλο. Παίξαμε καλή άμυνα, κρατήσαμε χαμηλά το σκορ. Πήγαινε κοντά το σκορ μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο.

Το ματς ήταν ντέρμπι, μέχρι που οι διαιτητές δεν έδωσαν φάουλ σε τρίποντο του Γκριγκόνις και έδωσαν τεχνική σε εμάς. Ήταν μία σημαντική απόφαση στο ματς. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Είναι ένα μόνο ένα ματς, όπως είπα”.

Όσο για τον Μπαλτσερόφσκι και τον Βιλντόζα:Ο Βιλντόζα ήταν τραυματίας. Τον κρατήσαμε εκτός γι’ αυτό είχαμε τον Όλεκ στο ρόστερ μας. Σήμερα ο Μήτογλου ήταν καλός στην θέση πέντε, γι’ αυτό δεν χρησιμοποιήθηκε“.

Για τον Κέντρικ Ναν και το κλειδί του αγώνα: Έχουμε επιλογές, όμως ο Σλούκας και ο Γκριγκόνις αστόχησαν σε όλα τα σουτ. Σε τέτοιες καταστάσεις δεν είναι εύκολο να αντιμετωπίσεις τη φροντ λάιν του Ολυμπιακού και τον Φαλ. Η άμυνα του Φαλ είναι διαφορετική από τη συνηθισμένη“.

Δείτε τι είπε στη συνέντευξη Τύπου

Κυρίαρχος Ολυμπιακός: Κατάπιε τον Παναθηναϊκό, πήρε το Κύπελλο και χτίζει ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ!!!

Κύπελλο Ελλάδας: Η 12η κούπα του Ολυμπιακού και η… χρυσή βίβλος

Μπαρτζώκας: “Κάθε τρόπαιο είναι πολύ σημαντικό, κερδίσαμε δίκαια”