Παναθηναϊκός: Στην παράταση έκανε το 1-1 στους τελικούς των Γυναικών με Ολυμπιακό

2024-04-17T22:11:05+00:00 2024-04-17T22:50:51+00:00.

Μάνος Φυρογένης

17/Apr/24 22:11

Juancho - Grant - Panathinaikos

Σε απόλυτη ισορροπία οι τελικοί στην Α1 μπάσκετ γυναικών ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό μετά το σόου της Τζόουνς και τα 45 λεπτά αγώνα στον “Τάφο του Ινδού” (68-65).

Σε αυτή τη σειρά των τελικών στην Α1 γυναικών ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό, πέφτουν κορμιά.

Κι αν το Game 1 θεωρούταν δραματικό, ο δεύτερος αγώνας της σειράς είχε ακόμα περισσότερο σασπένς και έναν πολύ μεγάλο νικητή. Οι “πράσινες” παρότι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο και έπαιζαν χωρίς την ασθενή Νίκη-Άννα Σταμολάμπρου, βρήκαν τα ψυχικά και σωματικά αποθέματα στην τελευταία περίοδο, το γύρισαν (68-65 μετά από παράταση) και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά η οποία θα έχει πολύ δρόμο απ’ ό,τι φαίνεται.

Οι “ερυθρόλευκες” είχαν τον έλεγχο του αγώνα και του σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα όμως στα κρίσιμα εγκλωβίστηκαν από την άμυνα του “τριφυλλιού”.

Υπό το βλέμμα των Χουάντσο Ερνγναγκόμεθ και Τζέριαν Γραντ διεξήχθη ο αγώνας με τους δύο “πράσινους” να πανηγυρίζουν στο φινάλε μαζί με τις πρωταγωνίστριες, έχοντας ρόλο ενορχηστρωτή.

Woman of the Match η Τζασμίν Τζόουνς με τους 25 πόντους της ενώ κομβική ήταν η συνεισφορά και την “διπλής” Αλέιν (12 π., 15 ριμπ.) η οποία “καθάρισε” τη νίκη στο φινάλε της παράτασης.

Τραυματίστηκε στη μύτη και αποχώρησε η Βίτολα για τον Ολυμπιακό.

Δείτε τα Στατιστικά του Αγώνα ΕΔΩ

Κόκκινη υπεροχή, πράσινος θρίαμβος

Η απώλεια της τελευταίας στιγμής της Σταμολάμπρου κόστισε στο ξεκίνημα στον Παναθηναϊκό που μπήκε πιο μουδιασμένα στο παρκέ. Οι “ερυθρόλευκες” εκμεταλλεύτηκαν τα επιθετικά τους ριμπάουντ και ξέφυγαν με 10 (19-29) στο 14′.

Οι γηπεδούχες παρόλα αυτά δεν τα παράτησαν και ψαλίδισαν τη διαφορά στο 30-33 του ημιχρόνου. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Ολυμπιακός έχτισε και πάλι διαφορά (34-45), τη μεγαλύτερη στο ματς, παρόλα αυτά η Τζόουνς που αποτελούσε μόνιμη απειλή, ήταν εκεί.

Σπυριδοπούλου και Νικολοπούλου διατηρούσαν τους “ερυθρόλευκες” σε θέση οδηγού ενώ στις αρχές της τέταρτης περιόδου ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή με καλάθι της Ουίλιαμς (44-54). Ο φοβερή και τρομερή όμως Τζόουνς δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Με εκείνη πρωτεργάτρια, τη Σωτηρίου από πίσω και την άμυνα να… βαστάει, οι “πράσινες” έστειλαν το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο αφού από το εύστοχο ζευγάρι βολών της Σπυριδοπούλου (60-60 στο 42’8”) και μετά, δεν σκόραρε καμία ομάδα.

Χέρι χέρι πήγαιναν και στην παράταση, με την Αλέιν να εξασφαλίζει τα κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ και να μετατρέπει το 64-65 σε 68-65.

Η Ουίλιαμς έκανε 0/2, ο Ολυμπιακός πήρε το επιθετικό ριμπάουντ όμως τα τρίποντα των Χριστινάκη και Νικολοπούλου δεν βρήκαν στόχο και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 30-33, 44-52, 60-60, 68-65 (παρ.)