2016-01-24T18:56:28+00:00 2016-01-24T19:36:39+00:00.

24/Jan/16 18:56

Οι παίκτες του Ανδρέα Πολέμη επιβλήθηκαν πολύ ευκολότερα του αναμενόμενου της Κύμης και συνεχίζουν αήττητοι στην Α2

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Δεν σταματά πουθενά ο Φάρος, ο οποίος κέρδισε και την Κύμη στο Κλειστό του Κερατσινίου με 94-65 και “σφράγισε” εν πολλοίς την πρώτη θέση της βαθμολογίας της Α2. Οι παίκτες του Ανδρέα Πολέμη επιβλήθηκαν πολύ ευκολότερα του αναμενόμενου της ομάδας της Εύβοιας. Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχθηκε ο Μανώλης Παπαμακάριος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα, καταφέρνοντας να πάρουν διαφορά άνω των 10 πόντων από τα πρώτα λεπτά. Η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου έμοιαζε χαμένη, χωρίς να μπορεί να αντιδράσει. Το 28-11 του πρώτου δεκαλέπτου είναι χαρακτηριστικό της χαλαρής άμυνας των φιλοξενούμενων, αλλά και των κακών επιθετικών επιλογών τους. Στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου, η Κύμη πλησίασε στο σκορ, εκμεταλλευόμενη την αστοχία του Φάρου. Ωστόσο, οι πρωτοπόροι του Πρωταθλήματος διατηρούσαν σταθερά τα ηνία του ματς. Έτσι, το δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν σημάδια ανάκαμψης και η διαφορά έφτασε ακόμη και το +33(89-56).

Φύλλο αγώνα:

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ- ΚΥΜΗ 94-65
Διαιτητές: Καρακατσούνης, Σταματόπουλος, Πουρσανίδης.
Δεκάλεπτα: 28-11, 46-32, 73-48, 94-65.
ΦΑΡΟΣ (Πολέμης): Παπαδόπουλος 6 (2), Παπαμακάριος 24 (6), Κουντουράς, Καράμπουλας 20 (1), Μπατής 9 (1), Πετροδημόπουλος 8, Λιακόπουλος 5 (1), Αγγελόπουλος 6, Κομποδιέτας 3 (1), Σκορδίλης 13, Κατούφας, Κακιούζης.
ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Τουτζιαράκης 24, Μιλόσεβιτς 13 (1), Σιγκούνας, Κακιούζης 5, Παπαντωνίου 7 (2), Καρινιάουσκας 8 (2), Κατράνας 5, Γκιζόγιαννης 3 (1), Κωνσταντακόπουλος, Λόλας.