Α2: Αποτελέσματα 16ης Αγωνιστικής

2016-02-06T18:02:51+00:00 2016-02-06T21:13:27+00:00.

06/Feb/16 18:02

Της Μυρτούς Τσιτσιού Επιστροφή στις νίκες για την Κύμη, που επικράτησε των Μαχητών με 75-71. Δεύτερη σερί ήττα για τον Φάρο Κερατσινίου, καθώς η Λιβαδειά νίκησε με 88-86. Εκπληκτική εμφάνιση κόντρα σε έναν ακόμη “μεγάλο” της Α2 πραγματοποίησε ο Πανερυθραϊκός, αφού επιβλήθηκε του Προμηθέα με 85-75. Ακόμη μια “παλικαρίσια” νίκη πέτυχε το Παγκράτι κόντρα στον […]

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Επιστροφή στις νίκες για την Κύμη, που επικράτησε των Μαχητών με 75-71. Δεύτερη σερί ήττα για τον Φάρο Κερατσινίου, καθώς η Λιβαδειά νίκησε με 88-86. Εκπληκτική εμφάνιση κόντρα σε έναν ακόμη “μεγάλο” της Α2 πραγματοποίησε ο Πανερυθραϊκός, αφού επιβλήθηκε του Προμηθέα με 85-75. Ακόμη μια “παλικαρίσια” νίκη πέτυχε το Παγκράτι κόντρα στον Εθνικό. Τη ρεβάνς κόντρα στο Περιστέρι πήρε η Ευρώπη Πευκοχωρίου. Τέλος, Ψυχικό και Ηρακλής κέρδισαν εντός έδρας.

Τα ματς

Η Λιβαδειά έκανε τη μεγάλη έκπληξη απέναντι στον Φάρο. Οι γηπεδούχοι μπορεί να ξεκίνησαν με το επιμέρους 7-2, ωστόσο, η ομάδα του Κερατσινίου αντεπιτέθηκε γρήγορα (11-18, 7′). Οι Βοιωτοί, όμως, όχι απλά δεν το έβαλαν κάτω, αλλά προηγήθηκαν και πάλι -για λίγο- στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (59-56, 27′), μετά από τρία τρίποντα των Βουκαντίνοφ και Γκαγκαλούδη. Στο 37′, οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν μπροστά με 76-80. Με τους Γκαγκαλούδη και Δημητριάδη να οδηγούν επιθετικά τους οικοδεσπότες έγινε το επιμέρους 11-3 (87-83). Ο Κατούφας ευστόχησε σε καλάθι και φάουλ, όμως, η ομάδα του Ανδρέα Πολέμη δεν βρήκε στόχο στην τελευταία επίθεση και έτσι η Λιβαδειά πήρε το έβδομο “ροζ” φύλλο της σεζόν.

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε το Παγκράτι, που πανηγύρισε μια σπουδαία -τόσο αγωνιστικά, όσο και βαθμολογικά- επικράτηση κόντρα στον Εθνικό. Οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα μπορεί να προηγήθηκαν με 4-5 στην αρχή του ματς, ωστόσο, οι “ροσονέρι” είχαν το πάνω χέρι στη συνέχεια. Μοτσενίγος και Παπαδιονυσίου άρχισαν γρήγορα να ανεβάζουν… ταχύτητα για τους γηπεδούχους, κάνοντας το 17-8 (7′). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν άφηναν την απόσταση να ξεφύγει. Μάλιστα, στο 15′, οπότε ο Βασιλόπουλος κέρδισε καλάθι και φάουλ, αλλά αστοχώντας στη συμπληρωματική βολή έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει (32-31). Η πιεστική άμυνα και οι σωστές επιλογές στην επίθεση από τους παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου έφτασαν το σκορ στο 47-39, στα 47” πριν το ημίχρονο. Τότε το ματς διεκόπη εξ αιτίας επεισοδίων στις κερκίδες του Μετς, αφού βρίσκονταν στο γήπεδο οπαδοί και των δύο ομάδων. Στο τρίτο δεκάλεπτο, Κυριακόπουλος και Σαχπατζίδης άνοιξαν θεαματικά την ψαλίδα, ενώ μετά από τρίποντο του Αντωνάκη η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +19 (69-50). Η ομάδα του Πειραιά, βέβαια, προσπάθησε να αντεπιτεθεί στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Στα 56” για τη λήξη, μείωσαν σε 86-81 μετά από έξι συνεχόμενες εύστοχες βολές. Παρόλα αυτά, ο Παναγιωταράς απάντησε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (88-81), με τη νίκη να έχει κριθεί.

Σε μια από τις δυσκολότερες έδρες της κατηγορίας αποδεικνύεται η Ερυθραία, καθώς οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή επικράτησαν του φαβορί, Προμηθέα. Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι πήρα μια διαφορά ασφαλείας (32-26, 12′), την οποία αύξαναν με το πέρασμα της ώρας, αγγίζοντας και το +15. Η ομάδα της Πάτρας, όμως, έτρεξε ένα επιμέρους 6-17, μειώνοντας σημαντικά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, για να φτάσει ακόμη και στο -2 (64-62) λίγο αργότερα. Ωστόσο, ο Πανερυθραϊκός έδειξε απόλυτη ψυχραιμία και με ένα εξαιρετικό επιθετικά τέταρτο δεκάλεπτο εξασφάλισε μια ακόμη εντυπωσιακή νίκη.

Στις… γνωστές εμφανίσεις επέστρεψε το Περιστέρι, που μπορεί να έλεγχε τον αγώνα στο Πευκοχώρι για σχεδόν 35 λεπτά, ωστόσο, τελικά η Ευρώπη επιβλήθηκε με 71-68. Στα 4′ πριν το τέλος, οι οικοδεσπότες ισοφάρισαν σε 56-56, ενώ κατάφεραν να ξεφύγουν και με +7 (64-57). Η ψυχραιμία που έδειξαν από τη γραμμή των βολών οι Ονάσογλου και Νίκολιτς κατακύρωσαν ουσιαστικά το παιχνίδι υπέρ της ομάδας της Χαλκιδικής.

Διαιτητές: Ψαριανός-Αποστολίδης-Πόντας
Κύμη (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 17, Μιλόσεβιτς 16 (3), Κακιούζης 2, Παπαντωνίου 2, Καρινιάουσκας 18 (2), Κατράνας, Γκιζογιάννης 5 (1), Κωνσταντακόπουλος 7 (1), Σκουλούδης, Λόλας 8 (2)
Μαχητές Δόξας Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Απιδόπουλος, Μπουρδάνος 8 (2), Γερομιχαλός 2, Ελευθεριάδης 15 (1), Μαυρογιάννης 2, Θωμαΐδης, Τοπάλης 5, Γράβας 7 (1), Μάρουσιτς 6 (1), Θορστέινσον 24, Στόλης 2

ΛΙΒΑΔΕΙΑ – ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 88-86
Δεκάλεπτα: 19-26, 41-43, 67-68, 88-86
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Αναστόπουλος Α.-Φακίτσας
Λιβαδειά (Λογοθέτης): Ντακούλιας 11 (3), Βουκαντίνοφ 12 (2), Τερματζίδης, Βούλγαρης, Χάλαρης 6, Γκαγκαλούδης 29 (3), Μαχαίρας 6, Σταύρου 2, Καλαμπάκας 6 (1), Δημητριάδης 16 (2)
Φάρος Κερατσινίου (Πολέμης): Παπαμακάριος 14 (2), Καράμπουλας 13, Μπατής 7 (1), Πετροδημόπουλος 11, Λιακόπουλος 13 (1), Αγγελόπουλος 2, Κομποδιέτας 9 (1), Σκορδίλης 3, Κατούφας 13, Κακιούζης

ΨΥΧΙΚΟ – ΔΟΥΚΑΣ 88-83
Δεκάλεπτα: 15-15, 34-35, 70-55, 88-83
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Καλδίρης-Θεοδωρόπουλος
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Μοσχοβίτης 4, Αχής Ντ. 4, Παπανικολάου 5, Δημάκος 27 (4), Αχής Π. 8 (2), Αγγελακόπουλος 20 (3), Στέβοβιτς 9 (1), Κάτζο, Μελισσαράτος 6, Τσιώκος, Πάνου 5
Δούκας (Συμεωνίδης): Καυκής 23 (1), Μιχάλογλου 3, Κουκάς 7, Κυρίτσης 19, Σπυρόπουλος 6, Καραμπάτσος 4, Περδικάρης 9, Παύλος 5 (1), Μολφέτας 7 (1), Μιλεντίγεβιτς

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ 89-81
Δεκάλεπτα: 19-15, 47-39, 66-50, 89-81
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Τσώνος-Διμπινούδης
Παγκράτι (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 20 (4), Παναγιωταράς 8, Παπαδιονυσίου 9, Φακοπουλίδης 2, Μοτσενίγος 10 (2), Αντωνάκης 10 (2), Λεκάκης, Κουτρούλιας 11 (1), Σαχπατζίδης 15, Μήτσιαλος, Περσίδης 2, Δενδρινός 2
Εθνικός Πειραιώς (Λιόγας): Μάντζαρης 3, Τζόλος 11, Τότσιος 16 (1), Βασιλόπουλος 19 (3), Βουγιούκας 4, Ράπτης 1, Γκιζογιάννης 13 (2), Λάτοβιτς 7 (2), Μαγκουνής 7 (1)