2016-02-20T19:50:31+00:00 2016-02-20T19:50:31+00:00.

20/Feb/16 19:50

Επιστροφή στις εκτός έδρας νίκες για τον Φάρο, που επιβλήθηκε με άνεση στο Πευκοχώρι.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Ένα χαλαρό εν πολλοίς απόγευμα στο Πευκοχώρι πέρασε ο Φάρος, που επιβλήθηκε της τοπικής Ευρώπης με 91-81. Το ματς διεξήχθη στα πλαίσια της 19ης Αγωνιστικής, η οποία είναι προγραμματισμένη για τις 5/3, ημέρα που η ομάδα του Κερατσινίου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στον Τελικό Κυπέλλου.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν προσεκτικά και δυναμικά το παιχνίδι, προηγούμενοι με 26-11 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η διαφορά αυξήθηκε περισσότερο στα επόμενα λεπτά, με τους οικοδεσπότες να μην δείχνουν σε κανένα σημείο σημάδια αντίστασης. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γάιος Σκορδίλης, πετυχαίνοντας 27 πόντους.

Φύλλο αγώνα:

ΕΥΡΩΠΗ ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ – ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 81-91
Δεκάλεπτα: 11-26, 24-47, 47-79, 81-91
Ευρώπη Πευκοχωρίου(Πλατής): Αμπατζίδης 3(1), Μάρτζος 9(1), Ονάσογλου 10(1), Νίκολιτς 13(2), Θεοδωράκος 13(1), Νησιώτης 4, Ζώτος 10, Αράπης 6(2), Κιγμέτογλου 6, Συμεωνίδης 7.
Φάρος Κερατσινίου(Πολέμης): Παπαδόπουλος 3(1), Παπαμακάριος, Κουντουράς 3(1), Καράμπουλας 2, Μπατής 9(2), Πετροδημόπουλος 4, Λιακόπουλος 12(1), Αγγελόπουλος 7(2), Κομποδιέτας 16(3), Σκορδίλης 27, Κατούφας, Κακιούζης 8.