ΕΣΚΑΝΑ Εφήβων: “Ερυθρόλευκο” break στη Νέα Σμύρνη

2016-03-30T19:24:39+00:00 2016-03-30T19:29:57+00:00.

30/Mar/16 19:24

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ο Ολυμπιακός υποχρέωσε τον Πανιώνιο στην πρώτη του φετινή εντός έδρας ήττα, έκανε το break και πλέον προηγείται με 1-0 για τα play off των Ημιτελικών

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Ολυμπιακός υποχρέωσε τον Πανιώνιο στην πρώτη του φετινή εντός έδρας ήττα, έκανε το break και πλέον προηγείται με 1-0 για τα play off των Ημιτελικών της Α’ ΕΣΚΑΝΑ.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι δύο ομάδες βρίσκονταν σε απόσταση αναπνοής. Μετά από δύο συνεχόμενα τρίποντα των Κιούση και Καπρή, ο Πανιώνιος προηγήθηκε για πρώτη φορά με +4 (16-12, 8′). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός με ένα σερί 0-8 γύρισε υπέρ του τη διαφορά στη λήξη του δεκαλέπτου (16-20, 10′). Στα επόμενα λεπτά, οι “ερυθρόλευκοι” είχαν σταθερά το προβάδισμα. Παπαγεωργίου και Κοντραφούρης άρχισαν, μάλιστα, να αυξάνουν την απόσταση (23-30, 17′), η οποία άγγιξε και διψήφιο αριθμό λίγο πριν το ημίχρονο (24-35, 19′).

Έπειτα από την επιστροφή στο παρκέ, οι “πάνθηρες” ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους. Παίκτης – κλειδί ήταν ο Μελισσουργός που μείωσε σε 33-38 (26′), ενώ Κιούσης και Καπρής έκαναν δύο λεπτά αργότερα το 38-41, εκμεταλλευόμενοι το ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει μόνο τρεις φορές στόχο σε ολόκληρη την τρίτη περίοδο. Στο 31′, ο Αγγελοκωνσταντής ευστόχησε από τη γραμμή του τριπόντου και ισοφάρισε μετά από αρκετή ώρα για τους “πάνθηρες”. Τα τρία επόμενα άγονα λεπτά τους, όμως, έδωσαν ξανά την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να προηγηθεί με +4 (47-43, 35′) και ύστερα από δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κοντραφούρη, η απόσταση έφτασε το +8. Με μόλις δύο λεπτά να απομένουν, Κοψιάς και Καπρής μείωσαν εκ νέου σε 51-55 (39.30′), επιλέγοντας παράλληλα να στείλουν τον Ολυμπιακό στις βολές. Με τον Παπαγεωργίου να ευστοχεί, όμως, 5/6 φορές από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν ποτέ να ολοκληρώσουν την ανατροπή και οι “ερυθρόλευκοι” έφυγαν με το πιο σημαντικό “ροζ” φύλλο από το Κλειστό Βαρίκας.