ΕΣΚΑΝΑ Εφήβων: Εκκωφαντικό… προβάδισμα για τον Ίκαρο!

2016-04-17T13:57:25+00:00 2016-04-17T14:30:32+00:00.

17/Apr/16 13:57

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Με το εκκωφαντικό 78-47 πήρε την νίκη στον πρώτο Τελικό ο Ίκαρος κόντρα στον Ολυμπιακό

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Σαρωτική νίκη επί του Ολυμπιακού πέτυχε ο Ίκαρος, που κέρδισε με το εκκωφαντικό 78-47 στο Κλειστό της Καλλιθέας. Οι περσινοί Πρωταθλητές έκαναν το 1-0 στη σειρά των Τελικών της Α’ ΕΣΚΑΝΑ και απέδειξαν πως δύσκολα θα χάσουν και το φετινό Πρωτάθλημα. Γιάσερ Σάλεχ και Γιώργος Βάρσος ήταν οι πρώτοι σκόρερ, με 18 και 16 πόντους, αντίστοιχα, ενώ ο Γιώργος Τσατάς ήταν ο παίκτης “κλειδί”, που πραγματοποίησε μια εξίσου μεστή εμφάνιση.

Παράλληλα, ο Πανιώνιος κέρδισε στον πρώτο Μικρό Τελικό τον Κρόνο με 67-54 και πήρε το προβάδισμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης. Φώτης Κάπρης και Γιάννης Καρακεχαγιάς ήταν οι καλύτεροι, πετυχαίνοντας 23 και 17 πόντους, αντίστοιχα.

Η αυλαία του πρώτου Τελικού άνοιξε με ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο των παικτών του Κώστα Σορώτου. Με τον Σάλεχ να πρωταγωνιστεί, ο Ίκαρος έφτασε γρήγορα στο +10 (12-2, 4′), ενώ λίγα λεπτά αργότερα έγινε το 21-8. Με τρίποντο του Φίλα, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει (21-11), αλλά η απάντηση ήταν άμεση, με τον Τσατά να ευστοχεί με ταμπλό σε ένα εντυπωσιακό σουτ τριών πόντων (24-11, 8′).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν ωραίο μπάσκετ. Πλουραλισμός στην επίθεση και πιεστική άμυνα ανέβασαν την απόσταση πάνω από τους 20 πόντους (37-15, 15′). Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν τρόπο να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Στο 32′, μάλιστα, ύστερα από δύο τρίποντα των Χατζηδάκη και Βάρσου η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +33 (73-40), με τους γηπεδούχους να “σφραγίζουν” νωρίς έναν ακόμη θρίαμβο.

Την ίδια στιγμή, η διοίκηση του Ικάρου εξέδωσε ανακοίνωση εις απάντηση εκείνης του Κρόνου, σχετικά με τον τραυματισμό του Τάτση στον πρώτο Ημιτελικό.